Ajakiri

Kaks märgilist raamatut
28. December 2023

Kaks viimast suhteliselt vaikset ja tegudevaeset aastat meie külalislahkuse valdkonnas on kindlasti vaikus enne tormi. Viimase olulise muutuste laine restoranide seas põhjustas 2008. aasta majanduskriis. Covid, aga ennekõike selle põhjustatud ettearvamatus, on aga veel rängema mõjuga. Sestap võib ennustada veel suuremaid muutuseid.

See ei ole mingi nutulaul. Keegi ei soovi tagasi aega, mis oli enne 2008. aastat. Ja kindlasti ei igatse keegi juba kolme aasta pärast tagasi aega, mis oli enne 2019. aastat. Selleks, et ehitada tulevikku, peab mäletama minevikku.

Justkui nõiaväel ilmusid detsembris riburada kaks raamatut, mille läbilugemisest piisab, et minevikku hästi mäletada.

Vladislav Djatšuk ei ole seni ühtegi raamatut kirjutanud. Aga hea, et kirjutas just nüüd. Tema on kahe kriisi vahelise aja restoraniköökide kõige suurem mõjutaja. Hea küll, et mitte südamepõhjani solvata neid kolme-nelja kokka, kes on tegelikult temaga võrreldaval tasemel mõjutajad, siis – viie kõige suurema mõjutaja seas kindlasti. Ja oleks tore, kui teised neli samuti mõtleksid oma kogemuse jäädvustamisele, see oleks väga väärtuslik.

Igatahes käib Vladislav linnulennuga läbi oma kokatee ning pakub välja selle praeguseks kõige olulisemad toiduretseptid. Kööki minema või mõnda tema restorani külastama inspireeriv lugemine.

Eesti Peakokkade Ühenduse korraldamisel, Heidi Vihma kirjutatud ja suuremalt jaolt Lauri Laani piltidega apetiitseks tehtud “Eesti peakokkade lugu” on dokumentaalne Eesti restoranide lugu “teise vabariigi” algusest tänaseni. Teadjad teavad rääkida, et ühtegi teist raamatut Eesti restoranide kohta ei olegi kogu selle aja jooksul ilmunud.

Saate teada, kes on kes ja mis on mis. Ausalt kirja pandult ja aina süveneva huviga loetavalt. Aitab külalislahkuse pakkujal vahest jõuda otsuseni, kuidas nüüd edasi minna. Toob välja mitmed tegijad, keda veel mitte mingil juhul unustada ei tohiks. Tekitab huvi nii mõnessegi restorani kohe minna.

Järgmise niisuguse ajastu-raamatu esimese peatüki tegelased on juba laval. Ees ootab külaliste jaoks rohkelt huvitavaid uudiseid pakkuv aasta. Aga ka minevik on olnud sündmusterohke. Niisuguste sündmuste, mis väärivad mäletamist. Head lugemist!

Loe edasi

Talvemaagia. Roosta uus tulemine
18. December 2023

Ranna-Rootsi ei ole pelgalt nimi. Ranna-Rootsi eristub muust Eestist vägagi. Et selles veenduda, piisab kahest päevast ja ühest ööst. Aga siis jääb hing veidi kripeldama, et oleks tahtnud olla kauem.

Roosta Puhkekülas ja selle lähim ümbrus on Ranna-Rootsi kõige õigem paik eripära tunnetamiseks. Roosta paremad päevad ei jää mitte selle avamise aega üle 30 aasta tagasi, vaid on pigem hoopis veel tulemas. Magalarajoonide elanikele tähendab iga päev Roostal elamist kesest looduse imemaad.

Loe edasi
?>