×

Tuli ja suits

Paar aastat tagasi tegi NOA Chef’s Hall oma köögis radikaalse muutuse. Tänapäevane köögitehnika asendati suure suitsuahjuga, mis asub otse köögis, ning lahtise tulekoldega selle kõrval. Sealt alates on tuli ja suits need, millega restorani toidud valmivad ning kus roogade maitsed kujunevad. Ja sealt alates on saanud ainult imestada, kuidas needsamad suits ja tuli on NOA kokkadele uute ideede ammendamatuteks allikateks. Veise- või põdraliha küpseb avatulel vedelaks kuumutatud searasvaga ülevalatuna sekundite jooksul mahalselt suussulavaks roaks.

Nendesamade süte sees tulikuumaks aetud tangidega avatakse veinipudel ammuste aegade kombel pudelikaela katki kuumutades. Need rustikaalselt brutaalsed toimingud toimetatakse kaasaegses, minimalistlikus, kuid mugavas miljöös. Lihtsakoelise näitemängu taga on kümnete tundide pikkune ettevalmistus ning Eesti kõige paremad oskused ja teadmised. Pole saladus, et efektsed uued road (või nende ideed) kopeeritakse kiiresti vähemloomingulistesse restoranidesse. NOAst alguse saanud maitseid ja ideid kohtab Eestis natuke hiljem nii siin kui seal ja teinekord suisa naaberriikideski. See NOA noort kollektiivi väga ei heiduta, sest restoranis on kombeks vaadata ainult ettepoole, mitte tahapoole. Nii saavad restoranikülalised tihti maitsemenüüle lisaks (NOA Chef’s Hall pakub kõigile ainult ühte fikseeritud menüüd) proovida roogasid, mida alles arendatakse.

Samuti on siin alati huvitav oodata, missuguseid jooke söökide kõrvale pakutakse. Imeväikesed, kohati eksperimentaalsed joogid ei ole siin haruldus, vaid igapäev. Erinevad on ainult vastused ainsale küsimusele, mida joogi saamisloost lummatud külaline oskab esitada: “Kuidas te niisugused joogid üldse üles leiate?”

Tuli, suits ja kõva töö on teinud NOAst mõne aastaga küllap kõige tuntuma Eesti restorani väljaspool Eestit.