Maitsestuudio

Hoidistamise hooaeg

6. Juuni 2023

Lia Virkus räägib õigete koostisainete olulisusest

 

 

Hoidistamine toob esile iga köögi eripära. Olgu tegemist köögiga maakodus, linnakorteris või tipprestoranis. Kõigepealt oli hoidistamist vaja selleks, et ajal kui  loodus midagi värsket ei anna, oleks mida lauale panna.

Kaubanduse ja logistika tormiline areng muutis olukorra teistsuguseks. Seda, mida loodus ei pakkunud, sai osta igast poest. See muutis ka hoidistajate käitumist. Õunade asemel keedeti moosiks banaanid. Mida eksootilisem ja enneolematum maitsekombinatsioon, seda rohkem kiitust jagus hoidistajale.

Tänaseks on hoidistamisest saanud rohkem köögitehnika. Hoidistame seda, mis parasjagu tundub laualt puudu olema ja tihti sööme hoidise kohe ära, kui see on saavutanud õige konsistentsi.

On üks inimene, kes on igal ajal  teistest rohkem kursis sellega, mis Eesti koduköökides toimub.

See inimene on toiduajakirjanik ja kokaraamatute autor ja toimetaja Lia Virkus. Piisab kahest numbrist, et mitte keegi tema kompetentsis ei kahtleks. Lia on rohkem kui 100 kokaraamatu autor ning üle 300 kokaraamatu projektijuht!

Kutsusime Lia Maitsetuudiosse tegema Eesti kõige populaarsemat moosi – maasikamoosi – Lia-moel. Sellest sai üks väga õpetlik moosikeetmine. Jagame värskelt saadud teadmisi meeleldi. Ja arvutame välja, kas erinevate maitsete ja konsistentsidega mooside hinnad on niisama erinevad.

 

Moosi õnnestumise võti peitub koostisainetes

 

Maasikamoos ja üldse mistahes moos, see on ju imelihtne. Kilo maasikaid ja kilo suhkrut potti keema ja asi valmis. Juba vanaemad ja nende vanaemad tegid nii, mis  siis nüüd on teisiti? Aga maitske kolme erineva perenaise maasikamoosi ja saate kolm päris erinevat maitset.

Millal ja missugused maasikad potti panna? Ja missuguse suhkruga keeta. Neid on ju nüüd igasuguseid. Ja isegi kahe erineva tootja moosisuhkrud on päris erinevad. Vaatame, mis Lia räägib!

 

 

Nipid, nipid, nipid…

 

Huvitav-huvitav, kui suured erinevused sünnivad, kui samadest marjadest keeta moos nelja erineva suhkruga. Aga kannatust! Enne veel, kui selleni jõuame, vaatame ja kuulame, mis on Lia jaoks moosi keetmise olulised nipid

 

 

 

Et hüva nõu kohe kindlasti väheks ei jääks, lisame ühe veel juurde. Suurematest marjatükkidest või tervetest marjadest moosi keetes kipuvad need kohe pärast purkipanekut pinnale kerkima ja moos ei jää ühtlane. Selle vältimiseks :

  1. lase moosil pärast valmimist veidi jahtuda, et moosisuhkrus sisalduv pektiin saaks oma töö teha ja moosi paksemaks muuta.
  2. kui moos ikkagi tuliselt purki läks, siis tuleb purki jahtumise ajal mõned korrad keerata.

Samad marjad küll, aga neli päris erinevat moosi

 

Nelja erineva suhkruga keedetud maasikamoosid said valmis. Ühed kiiremini, teistega läks rohkem aega. Aga vaatame tulemust. Kui erinevad on maitsed ja konsistentsid?

 

 

Nüüd peaks küll päris selge olema, miks kahe erineva perenaise keedetud maasikamoos ei maitse kunagi ühtemoodi.

Ja veel üks asi, mida on hea teada. Panite tähele, et marmelaadisuhkruga keedetud maasikatest tuli välja rohkem tarretunud magustoit, kui moos. Küllap olete ka märganud, et tavalise suhkruga keedetud mustikamoos kipub alati vedelaks jääma. Kui soovite paksemat, siis on marmelaadisuhkur õige valik. Nagu kõigi teiste marjade puhul, mis looduse poolt sisaldavad  vähe pektiini.

 

Hinna vingerpussid

 

 

Kui keeta moosi suurtes kogustes ning pikaks ajaks ette, siis on kindlasti oluline ka hind, mis see kõik maksma läheb. Laialdaselt välja kujunenud arvamus on see, et tavaline valge suhkur on kõikidest suhkrutest kõige rahakotisõbralikum.

Arvutame läbi. Maasikad maksid meil 5 eurot kilo. Lia kasutas neid väikese purgi jaoks 300 grammi. Hind 1.50 eurot ühe moosipurgi kohta. Suhkrud ostsime järgmiste hindadega: tavaline suhkur 1 kg pakk 1.49 eurot, Diamant moosisuhkur  1 kg pakk 2.09 eurot, Dansukkeri moosisuhkur 1 kg pakk 2.79 eurot, Dansukkeri marmelaadisuhkur 330 g pakk 1.39 eurot.

Suhkruid koguseliselt pani Lia mooside sisse täpselt niipalju, nagu tootja soovitab. Tavalist valget suhkrut ja Diamanti moosisuhkrut 300 grammi, Dansukkeri moosisuhkrut 150 grammi, Dansukkeri marmelaadisuhkrut 100 grammi.

Ja nüüd moosipurkide omahinnad, kus suhkru ja maasikate hind üheskoos:

Dansukkeri moosisuhkruga 1.91 eurot

Dansukkeri marmelaadisuhkruga  1.92 eurot

Tavalise valge suhkruga  1.95 eurot

Diamant  moosisuhkruga 2.13 eurot

Nagu mustkunstniku trikk! Kõige kallimast sai hoopis kõige odavam.

 

Mustsõstra-lavendliželee. Britt Paju

Grillihooaeg hakkab lõppema ja väga usinate grillijate puhul võib juhtuda et, lemmikliha maitsest on tekkinud väike tülpimus. Kui soovite oma grill-liha uut moodi maitsma panna, siis see želee on väga hea mõte.
Loe edasi

Aprikoosimoos. Mari-Liis-Ilover

Küllap on aprikoosimoos kõige sagedamini tehtud moos kohe pärast maasikamoosi. Kindlasti ei ole olemas kahte moosikeetjat, kes keedaksid seda moosi täpselt ühtemoodi. Näiteks purustatakse aprikoosikivid ning lisatakse moosi nende tuumad. Teine jälle jätab mõned kivid keetmise ajaks moosi sisse. Kõik see ikka eristuva maitse...
Loe edasi

Tikrimoos. Tuuli Mathisen

Tikrid peaksid küll nüüd juba igal pool valmis olema. Head süüa otse põõsast või siis moosi tegemiseks. Igal perenaisel on omad väikesed nipid, kuidas moos eriti maitsev tuleb. Tuuli lisab oma aiast korjatud tikritele pisut kardemoni ning sidrunimahla. Tulemuseks on veidi maremalaadise konsistentsiga moos,...
Loe edasi

Rabarberi-maasikamoos. Silja Luide

“Moositegu ei ole täppisteadus!” ütleb toiduajakirjanik ja -blogija Silja Luide. Moosi keetmisel pole vaja retseptides näpuga järge ajada ja kõike grammi täpsusega mõõta nagu küpsetamisel, sest moos õnnestub reeglina ikka - mõnikord on mõnda asja veidi rohkem, teine kord vähem. Kõige olulisem on, et ...
Loe edasi

Rabarberi-mündimoos. Lia Virkus

Lia koduköögis on välja kujunenud nii, et esimene moos, mis kevadel purki läheb on viimastel aastatel olnud üks ja seesama. Rabarberimoos mündiga. Kunagi ei tee ta seda suures koguses, vaid pigem ühe esimese purgi kohe nautimiseks. Koos pannkookide ja Kreeka jogurtiga maitseb kõige parem...
Loe edasi