Klubi

Maitsenädal 4.-11. märts

4. Märts 2019

Järgmisel esmaspäeval algab Tallinn Restaurant Week. Eepiline üritus. Seda proovitakse praegu ohtralt kopeerida ja igale poole mujale sobitada, aga… Täpselt nii nagu kunagi kõlas ühe kultusõlle reklaamlause – TRW on see ainus õige!

Meie maal. Mujal maailmas on niisugused restoraninädalad Suurte Hea Toidu Linnade pärusmaa. Oma nädalatega dirigeerivad ja näitavad teistele teed New York ning London. Nendest viimastest on meie TRW šnitti võtnud ja Tallinn on seeläbi kindlasti saanud varasemast hoopis suuremaks hea toidu linnaks.

Korraldajad räägivad, et “keskmine” restoraninädala külaline käib selle nädala jooksul kolmes erinevas restoranis. Soovisime siis ka vähemalt keskmiselt käituda. Võtsime selle kevade nimekirja ette ja ei saanud valikuga kohe üldse mitte hakkama. Tutvustame oma mõttekäike – ehk on kellelgi sellest abi.

Kõige esimene mõte oli – läbilõige. Külastame kolme restorani, mis esindavad head läbilõiget Tallinna restoranimaastikust. Esimesena jäi sõelale kolmik: Anno, Chedi, Juur. Anno on kõige armsamalt kodusem restoran Tallinnas, mida peab üks perekond koos paari abilisega. Chedi esindab harvaesinevalt eksootilist moodsat Aasia kööki. Juur kasvatab ise suure osa oma toorainetest ning teeb nendest linna kõige paremat Põhjala kööki.

 

 

Aga teine võimalik läbilõige – Leib, La Bottega, ORE – ei jää mitte millegi poolest maha. Leib on lihtsa Eesti köögi lipulaev linna kõige vapustavama joogivalikuga. La Bottega on Tallinna kõige “kirglikum itaallane”. ORE jälle autoriköök, millele võrdset siin linnas naljalt ei leia.

Aga võib-olla käiks hoopis sissetallamata radasid mööda? Siis läheks küll kõigepealt Kadriorgu. Jalutage seal pargis ringi ning külastage riburada restorane Salt, Mantel&Korsten ja Radio. Kergelt võib tekkida tunne, et Tallinna kesklinn on mingi Kadrioru-tagune slumm, kus elatakse rumalalt kiirustades ning ilma kvaliteedita. Aga niisamuti muudavad mõtteviisi villarestoranid Tallinna äärelinnades: Paju Villa, Umami, Mimosa. Suurepärane söögi-joogi harmoonia interjööriga. Ja ei mingit tunnet, et söömaaeg toimub linnas. Interjööri on Mimosas just värskendatud ja Umamisse on märtsikuu jooksul üldse veel viimast korda võimalik minna!

Või prooviks võtta hoopis kõige trendikamat, mida Tallinnal on pakkuda? Toidumood on ju täpselt nagu rõivamood – üks trend ajab teist taga. Kui nii, siis muidugi NOA. Nii nagu Kopenhaageni ikooniline Noma “poegis” sinna linna terve hulga “mini-Nomasid”, tegutseb NOA Tallinnas otsekui kokakool. Noored kokad tulevad tööle rea pärast oma CV-s. Ja lähevad oskuste ja ideededega, mida realiseerivad mujal edasi. Aga NOAs on siis juba uued ideed. Ö – nii peent ja moodsat teist Eesti kööki ei ole Tallinnas ega mujal Eestis kah. Parrot MiniBar – minimaalse koostisainete arvuga maksimaalse maitse esiletoomisel ei ole neile võrdset.

Aga kõrgmoe kõrval, mida see kolmik kindlasti esindab, on ju olemas ka kiirmood. Samuti moodsad, kuid lihtsamad ning taskukohasemad söögikohad. Niisuguse moe gurmaanide kolmik on Ribe, Sfäär ja TarTar.

Tühja sellest moest. Eesti on nii väike, et meil ei kasva siin midagi seesugust, mida ei leia mitte kusagilt mujalt. Ega ole meil ka teadaolevalt niisuguseid roogasid, mis said alguse meie juurest ja ei kusagilt mujalt. Millest me siis üldse räägime, kui oleme uhked oma hea toidu üle? Me räägime täiesti unikaalsest keskkonnast ja toidu valmistamise viisist üheskoos. Mitte kusagil mujal ei saa omavahel kokku niisugune nelik: Põhjala loodusannid, Saksamaa traditsioonid, uuemad (peamiselt Prantsuse) köögitehnikad ning suured Vene mõjutused. Kui tahate tunda selle segasevõitu määratluse väga selgeid ja puhtaid maitseid, siis tuleb valida jälle kahe kolmiku vahel: MEKK, Moon ja EYJA või Cru, Farm ja Söe. Edasi mõelge ja otsustage nüüd ise. Aega ja veel alles olevaid pileteid jääb iga tunniga aina vähemaks.

 

 

Jahu Tänavagurmee pakub tasuta kohvi

Aga kui keeruline otsus kipub üle jõu käima, siis on võimalik teha lihtne otsus kohe praegu. Jahu Tänavagurmee on mures, et toidu kasvatamine, töötlemine ning serveerimine jätab loodusesse jätkusuutmatult suure jalajälje. Igaüks saab selle vähendamiseks midagi teha. Nemad teevadki ja kutsuvad ka teid kaasa… Kohvile. Igal esmaspäeval võtke oma päris (mitte papist või plastist) kohvitass ühes ja minge nende juurde tasuta kohvile.

 

 

Hea elu Paju Villas

Paju Villas saab pühapäeviti harjutada head elu, et sellega hiljem siis päris ära harjuda. Loosime välja kogemuse kahele Eesti Maitsete Klubi liikmele.

 

 

Saaremaal on Mullifestival

Kevad tuleb tasahilju. Ilmselt tuleb teda meelitada. Üks oluline kevadekuulutaja, mis tuntud mitmete suurte traditsioonidega vahuveinimaadest, on jõudnud sellel aastal esmakordselt ka Eestisse. Vahuveinifestival nimelt. Ja üldsegi mitte Tallinna, vaid hoopis Saaremaale. Neljapäevast pühapäevani avatakse saarel aukartustäratav kogus erinevaid vahuveine. Kes ei ole nendel päevadel Saaremaal, seda ei ole vahuveini jaoks olemaski!

Veel

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi

Tõmbab Hoovi!

Juba kevadel hakkas Eesti restoranide seas pihta suurem uuenduskuur. Vahetati nimesid, värskendati kontseptsioone, koliti uutesse asukohtadesse. Nüüd võtab veidi aega, et selguks uus pilt, kes on kes ja kes on kus. Restoran Kolm Sibulat tegutseb juba mõnda aega värskendatud kontseptsiooni ja täiesti uue miljööga...
Loe edasi