×

Kõik tahavad pildile

Fotografiska fotokunstikeskuse avamine Tallinnas tõi meie linna täiesti uue taseme fotokunsti eksponeerimises ja selle nautimises. Ja Fotografiska restoran lisab omalt poolt veel ühe uue taseme Eesti toidukultuuri. Jäätmete vähendamisest ja jätkusuutlikkusest enne Fotografiskat räägiti Eestis palju, aga tehti vähe. Fotografiskas on risti vastupidi. Niisugust taaskasutust, alates interjöörist, kuni toidu serveerimiseni välja, ei ole Eestis varem nähtud.

Traditsioonilist Eesti musta leiba asendav hapusai on serveeritud kunagise leivakombinaadi leivaküpsetusalustest tehtud “taldrikutelt”. Võid asendavat kapsamääret (grillitud ja sojamajoneesiga määrdeks blenderdatud) pakutakse veinipudeli küljest lõigatud nõgusalt pudelipõhjalt. Toidud menüüs on peamiselt taimsed ning tihti nende mujal jääkideks minevatest osadest. Soovi korral saab igale roale lisada päevaliha ja -kala. Jäägid, mida ei ole võimalik kasutada, muudab mehaaniline komposter kompostiks.

Joogivalikut suunab soov teha ise häid jooke ning pakkuda nendele lisaks suurte tootjate erilisemaid ning väikeste tootjate isikupäraseid jooke. Nagu Jean Francoise Merieau 2005. aasta vahuvein Jean Boa või Duncan Savage’i punavein Follow the Line Lõuna-Aafrikast.

Kõik soovivad pääseda Fotografiska pildile. Ilma eelneva reserveeringuta laua leidmine õhtusel ajal on lootusetu üritus. Alati ei jõua teenindus külaliste rohkeid soove täita kiirusega, mida nendelt oodatakse.