Maitsestuudio

Loodus kokkab, sina naudid

21. Aprill 2023

Ei juhtu just sageli, et maja ette sõidab auto, mis tulnud otse Norrast ja maha tõstetakse terve laadung kõige kvaliteetsemaid mereande. “Looduse poolt on kõik juba ette valmistatud, minul ei ole siin enam suurt midagi teha,” informeerib kokk Allar Oeselg autost oma lahutamatut kaaslast – Big Green Egg’i – välja sikutades. Temaga kaasas olev tuuker-kalamees (jah, niisugune amet on olemas) Marko Kaldmaa, kes need annid Norras kas ise püüab või Eestisse toomiseks kokku ostab, ei kosta selle peale midagi.

Proovime kõik selle, millest nüüd süüa hakkame tegema, ühele hiiglasuurele vaagnale ära mahutada. Päris kõik ei mahu, aga siin see on.

 

 

Kammkarbid

 

Marko ei ole vaikne mees midagi. Looduse poolt alustaud kokatööle lõpuviimistluse andmise käigus saab tuuker-kalamehe tööst kuulda nii mõndagi huvitavat. Tõepoolest, selleks et Norras püüda kammkarpe peab olema mõlemat – paberitega kalamees ja paberitega tuuker. Kammkarpi teavad kõik ja suurem osa on söönud ka. Neid kalmees-tuukreid peab vist olema ikka tuhandeid?

Võta näpust! Kogu Norra peale on neiisuguseid mehi kakskümmendkond. Ja pooled nendest eestlased! Miks? See töö on… Raske. Ohtlik. Head füüsilist vormi eeldav. Mitte kuigi meeldiv. Aga ikkagi omal moel romantiline. 

Kogenud korjaja korjab ühe sukeldumisega merepõhjast umbes kolmekümne meetri sügavusest 150+ kilo kammkarpe. Kvoodid ja püügikeeluajad puuduvad. Pärast veest väljatoomist püsib kammkarp värske nädal aega. Eestisse jõuavad värsked karbid juba ülejärgmisel päeval pärast püüki.

 Ka kammkarbi sügavkülmutamine ei ole patt. Kui proovida toorelt süüa värsket või sügavkülmast võetud kammkarpi, siis on vahet teha praktiliselt võimatu. Kõige suurem erinevus on mentaalne.

Karbi avamine, sisikonna kõrvaldamine ning karbiliha ja -marja väljapanemine on Marko käes käkitegu. Kui seda ise teha proovite, siis ärge marja ära visake. Esimene kord on selle maitse harjumatu, aga edaspidi juba sõltuvust tekitav.

 

 

Loomulikult võib nii kammkarbi liha kui marja ka praadida, aga kõige õigem on ikkagi mõlemat toorelt süüa. Maitsenüansi lisamiseks valmistas Allar kõrvale eestipärase sashimikastme  mädarõikast, murulaugust ja lambajuustust. Ka tilgake ürdiõli on toore kammkarbi juures omal kohal.

 

 

Langustiinid

Ka langustiinid on eriti head toorelt.. Neid  puhastama on Allar vilunud ja samal ajal, kui Markol saavad puhtaks kammkarbid, on temal valmis langustiinid rediselõikude ja ürdimajoneesiga.

Värske toore kammkarbi maitse on kindlasti paljudel suus. Aga langustiini? Ütleme nii, et hinnavahe on kammkarbil ja langustiinil päris suur, aga üsna niisama suur on ka vahe maitses. Langustiini kasuks ikka!

Hind on ka see põhjus, miks me Norra mereandidega oma kodus jändame ja teistele ka soovitame. Loomulikult pakutakse  ka heades restoranides neidsamu mereande, mida Marko Eestisse toob. Aga seal ei saa neid puhtmajanduslikel põhjustel nii tihti süüa kui hing ihkab. Ja kui loodus on tõepoolest kokatöö meie eest ära teinud, siis vahet pole kas väärt kraami paneb lauale profikokk või amatöör. 

 

 

 

Kuningkrabi

 

Kõige hinnalisem mereand, mida Marko Eestisse toob on kuningkrabi. Tervet krabi vaevalt kellegi vaja läheb. Krabi kõige hinnalisema osa – jalgade – kilohind on 95 eurot. Seda veel ilma käibemaksuta ning ca 10-kilose kasti hulgiostu korral. 

Need maitsevad kõige naturaalsemalt grillitult ning pärast seda sulavõisse kastetult. Eksootilisi nüansse lisab Allar kookose- ja mangokreemi näol. Kindlasti on sellel hinnalisel roal oma koht eriliste tähtpäevade tähistamisel.

 

 

 

Täidetud pruunkrabi

 

Aga kaugeltki mitte kõik, mis Norrast pärit, ei maksa hingehinda. Täidetud pruunkrabi valmimisele on lisaks loodusele kaasa aidanud ka inimkäed. Värske krabi on puhastatud, selle liha keedetud, krabi koore sisse tagasi pandud ja sügavkülmetatud.

Kodus ei ole vaja muud teha, kui veidi võid lisada ja ahjus või grillil üles soojendada. Teemegi seda mõlemal moel ja saame nüüd väga hästi aru, miks Allarit ilma Big Green Egg’ita harva kohtab.

Uskumatult maitsev ja uskumatult toitev on üks “krabitäis” krabiliha. Ahjust tulev on suussulav, aga keraamilisel grillil juurdeküpsev suitsune nüanss on täiesti vastupandamatu.

 

 

 

Marko toodud Norra mereande saavad kõik osta Tallinnast Kalaarsenali kauplusest. Saab ka tema käest otse ette tellida mereannid@gmail.com. Siis pole vahet, kas on tegemist eraisiku või juriidilise isikuga. Marko tegemistel saab silma peal hoida Facebooki leheküljel Marine Services.

Teie enda poolt on vaja keskmisest pisut rohkem pealehakkamist.

 

Veel

Hooajaväline grill

Kes ütles, et grillihooaeg on lõppenud? Big Green Egg’i kokk Allar Oeselg paneb oma rohelise muna auto pagasiruumi ja sõidab sellega süüa tegema kuhu parasjagu on vaja. Olgu väljas suvi või talv, olgu tegemist kitsaste või laiade tingimustega, Allar teeb süüa igal pool ja...
Loe edasi

Halba ilma saab trotsida õige toiduga

Ragistasime Maitsestuudios parasjagu ajusid, et mida peaks sööma, kui kevad tuleb, aga kohale ei jõua. Talv läheb, aga päris ära ka ei lähe. Aga siis tuli külla Hanna Martinson ja tema teadis kohe. Ning ainult temale omase mängleva kergusega tegi selle roa ka kiiresti valmis....
Loe edasi

Lambaliha töötuba.

Mida teha siis, kui lamba-akadeemikud Karulast saadavad koju kätte tubli koguse armastusega kasvatatud, oskustega lõpetatud ja tükeldatud lambaliha. Niisugust ei saa ju ometigi lihtsalt niisama grillida või ahju pista. Et väärtuslikku kraami mitte vussi keerata kutsume külla värskelt Ühendemiraatidest naasnud ja sealset lambaliha...
Loe edasi