Klubi

Salt & Champagne

3. Mai 2019

Salt on kindlasti Eesti kõige rahutum restoran. Nende köök pakub maitseid, mida perenaine Tiina Treumann tihti ringi reisides mujalt kaasa nopib. Ja uusi roogasid tuleb menüüsse juurde nii tihti, et isegi väga sagedane külaline kõike ära maitsta ei jõua.

Kõike põnevat ei pea alati ainult välismaalt otsima. Näiteks väidetavalt Põhja- ja Baltimaade kõige suurem šampanjaladu asub meie oma Tallinnas, Peterburi maanteel, aga raskelt ülesleitavas kohas. Tegemist on online-šampanjakaupluse Choclate&Champagne laoga.

Salt avastas lao kiirelt ning valis niisama kärmelt välja ka esimesed joogid, millega juba eile alustati restorani šampnjakuud Salt & Champagne.

 

 

Need, kes olid laudade broneerimisega kõige nobedamad, said eile maitsta viit šampanjat viie toidu juurde. See oli ootamatute maitsete paraad.

 

 

Tiina poolt välja valitud šampanjakorvis on Denis Frézieri šampnjamaja Trios Crus Brut, mis on valmistatud kolmel erineval pinnasel kasvanud marjadest. Maja on tuntud oma originaalsete tootmisvõtete poolest, mis tagavad alati eristuvad šampanjad. Eristuv on ka Salti lähenemine lõhe cheviche’le, millele Singapore slaw-salat annab suud õhetama panevalt vürtsise maitse.

 

 

Veiselihatartar ei pärine hakklihamasinast, vaid on käsitsi väikesteks kuubikuteks hakitud liha, mis serveeritakse mehhikopärasel tostada’l koos fermenteeritud munakollasega. Salapärane roog, mis pakub mitut huvitavat maitsenüanssi. Ja niisama salapäraselt tutvustab oma jooke ka juba 1660. aastal alguse saanud šampanjamaja Lepreux-Penet. Secret de Bulles ehk Mullide Saladus on  nende jook lihakuubikute kõrvale. Salapärased on mullid eelkõige sellepärast, et Lepreux-Penet ei proovigi oma ühenimeliste šampanjade maitseid ühtlustada, vaid on uhke risti vastupidise üle. Mullid kannavad saladust, mismoodi iga järgmise pudeli sisu maitseb.

 

 

Salti tofu on krõbedaks praetud ja serveeritakse koos küpsetatud värviliste kirrstomatite, fermenteeritud küüslauguvõrsete ning musta jogurtiga mahlaselt baklažaanilõigult, millele omakorda annab kordumatu maitse kimchi. Üüratu kooslus, kas pole! Ja Gimmonet Gonet Rosé šampanja oleks selle maitseteparaadi lahustamiseks otsekui loodud. Väga haruldane jook, mille marjad pärinevad Grand Crult ehk kõige kõrgema klassiga põldudelt (Champagne piirkonna 314 külast ainult 17 pinnas on tunnistatud sellesse klassi kuuluvaks). Viinamarju piisab umbes 5000 pudelitäie šampanja jaoks aastas.

 

 

Õrnalt küpsetatud siiale annavad kevade maitse grillitud valge spargel ja hapuoblikakreem ja kogu roale uhke viimistluse pakub hapuoblikakrõps. Pähklise-brioššise maitsega Bliard-Moriseti šampanja pärineb taas Grand Cru põldudelt. Kahe perekonna ühises majas kasutatakse kohati ikka veel šampanja leiutamise aegadest pärit seadmeid ja töövõtteid. Selle maja külastamine on elamus omaette. Pärast šampanja proovimist Salti siia kõrvale on niisugune soov varmas sündima.

 

 

Napoleoni kook tumeda šokolaadi vahu ja gorgonzola juustuga lõpetab söögikorra Claude Michezi roosa šampanja kõrval. Õhtusöök oli kirjeldamatu maitsekogemus. Aga kes hiljaks jäi, see ilma ei ole jäänud. Kõiki neid sööke ja jooke pakutakse Saltis maikuu viimase päevani. Ilmselt tekib rahutul restoranil kuu jooksul kihk mõni nendest uute vastu vahetada, aga mis saab meil selle vastu olla.

Šampanjakuu lõpeb pop-up-õhtusöögiga, mida Salt pakub… Pärapõrgus. Õnneks ei asu nende pärapõrgu seekord Tallinnast nii kaugel, kui eelmisel suvel juhtus. Pange siis kuupäev kalendrisse kirja ja varsti saate teada, kus täpsemalt Salti rahvas teid maikuu viimasel päeval ootab.

Kivist sõdalane ei valva Chocolate&Champagne’i  ladu üldse mitte kiivalt. Andke online-tellimus sisse ja mõistliku hinnaga oivaline vahujook võib olla juba teie järgmise koduse õhtusöögi saatja.

 

 

Kahte Eesti Maitsete Klubi liiget soovivad Salt ja Chocolate&Champagne niisuguse õhtusöögiga omalt poolt kostitada. Kui arvad, et võiksid olla üks nendest kahest, siis:

1. Kirjuta oma kontaktandmed allolevasse tabelisse.2. Mine Eesti Maitsete Facebooki lehele ja tag’i seal kommentaariumis oma sõber, keda soovid kaaslasena õhtusöögile kutsuda.

Fortuuna poolt väljavalitu saab sellekohase e-kirja kolmapäeval, 8. mail. Head loosiõnne!

NB! Loosimises osaleja hakkab automaatselt saama Klubi uudiskirju järgmiste loosimiste ning huvitavate toidusündmuste infoga. Klubi liikmelisusest ja uudiskirjast saab loobuda kohe, kui soovitakse. Juba registreerunud liikmele topeltkirja ei saadeta.

Veel

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi

Tõmbab Hoovi!

Juba kevadel hakkas Eesti restoranide seas pihta suurem uuenduskuur. Vahetati nimesid, värskendati kontseptsioone, koliti uutesse asukohtadesse. Nüüd võtab veidi aega, et selguks uus pilt, kes on kes ja kes on kus. Restoran Kolm Sibulat tegutseb juba mõnda aega värskendatud kontseptsiooni ja täiesti uue miljööga...
Loe edasi

Lee suvemeeleolu

Suve Tallinnas ilma Lee restoranis käimata on raske ettegi kujutada. Eriti sellel suvel, kus resto on värskes õhus söömiseks isegi spetsiaalse suvemenüü teinud. Šoti klubi aed on täies ilus ja joogid õigel temperatuuril. Aastaaegadest hoolimata on iga Lee uus roog tähelepanuväärne Eesti uuema toidukultuuri...
Loe edasi