Klubi

Pädaste. Teekond rohelisest sparglist valge sparglini.

3. Juuni 2023

 

Järgmiste tunnustuste ootuses.

 

Michelini restoranigiidi teise aastakäigu soovitused Eestis on nüüd välja kuulutatud ja esimesed emotsioonid ära settinud. Mida öelda? Esimese aasta suuremate vigade parandamisega sai giid teisel aastal hakkama. Üks vigadest oli näiteks see, et omavahel ühendatud Saare- ja Muhumaale esimesel aastal punane teejuht ei jõudnudki.

Nüüd on Michelini plaat kenasti Pädaste mõisa seinal ja maailma asjadega kursis olevad teadjad ootavad pikisilmi 12. juunit. Siis kuulutatakse välja Opinionated About Dining Euroopa kõige paremate restoranide nimekirjad erinevates kategooriates. Pädastel on lootus nende hulka pääseda.

 

Kas ajalugu kordub?

 

Pädaste on eriline. Võib väita, et on maailmas hotelli ja restoranina tuntum, kui omal maal. Teist niisugust Eestis ei ole. Kuidas see sündis?

Oli aasta 2001. Conde Nast Traveller’il on ikka olnud komme esimesena otsida ja leida uudiseid kõige ootamatumatest kohtadest maailmas. Väljaande Euroopa peatoimetajale,  nüüdseks legendaarsesse staatusesse tõusnud Alexander Lobrano radarile oli sattunud Muhumaa. Pädaste inimestega saarel ringi kolades jõuti Koguva külas suure metsiku sparglipõõsani. Pädaste-mehed murdsid põõsast paraja kimbu ning kostitasid külalist õhtul sparglisupiga. Aga see osutus niisuguseks supiks, et Pädaste sattus ajakirjale 100 maailmas kõige suuremat elamust pakkunud restorani sekka.

22 aastat hiljem, kui loodame Pädaste jõudmist OAD loetellu, on nädal enne selle väljakuulutamist Pädastes valge spargli nädal. Kas, et spargel toob uue tunnustuse majja?

 

Valge spargli menüü

 

 

Aga iga tunnustus on alati tagajärg. Kas Pädaste sparglimenüü on tänaste teadlike toidunautijate tunnustust väärt?

Saamislugu on tähelepanuväärne.  See tuli sõna otseses tähenduses “seina seest”. Kui mõisa renoveeriti leiti seina seest kokaraamatu “Kasuline köögi- ja majapidamise raamat” viienda trüki 1901. aastal avaldatud väljaanne.  Kui see Pädaste sakslasest peakoka Achim Braitchi kätte jõudis, leidis ta oma suureks üllatuseks, et köögiviljade kuninganna valge spargel oli juba sellel ajal Eesti mõisate toidulaual.

Valge spargli leidsime ka Pädaste peenramaalt kõdulehtede all sirgumas, aga sellel lastakse roheliseks kasvada.  Sinnani, et Eestis kohalikku valget sparglit suuremas koguses pakkuda, on pikk tee minna. Sestap on Achimi kodukohast pärit spargli kaaslasteks Pädaste menüüs saarel laialt levinud lestakala ja veiseliha, rabarber ning toomingas.

Kogu menüü oma söökidega ja lisaks veel samas köögis valminud jookidega pakkus paraja üllatuse. Mäletate ju küll neid aegu, kui Pädaste oli see koht, kus iga uus hooaeg oli otsekui aruanne kohaliku köögi kõige uuematest arengutest. Ja nii mõnegi toidu äraproovimise järel jäi päriselt ka suu lahti.

Nüüd näib, et need ajad võivad tulla tagasi. Seda kinnitas ka järgmise õhtu täispikk degustatsioonimenüü. Aga see on juba järgmine lugu.

Sparglifestival Pädastes kestab vaid nädala – 5. juunist 11-ndani. Minge maitsma ja kui jääte öömajale ka, siis sõbraliku hinna reserveerimisel tagab kood “WA2023”.

 

Veel

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi

Tõmbab Hoovi!

Juba kevadel hakkas Eesti restoranide seas pihta suurem uuenduskuur. Vahetati nimesid, värskendati kontseptsioone, koliti uutesse asukohtadesse. Nüüd võtab veidi aega, et selguks uus pilt, kes on kes ja kes on kus. Restoran Kolm Sibulat tegutseb juba mõnda aega värskendatud kontseptsiooni ja täiesti uue miljööga...
Loe edasi