Klubi

Neli kokka üksikul saarel. Sissevaade Eesti köögi hetkeseisu

12. September 2022

Suved lähevad Eestis aasta-aastalt üha kaunimaks. Suvehooajad, kus inimesed agaralt mööda Eestit ringi sõidavad, jäävad aga iga aastaga aina lühemaks. Vaatamata sellele, et hooaeg on ammu läbi, ootab ees veel üks eriline õhtusöök, mis on otsekui sissevaade Eesti köögi praegusse seisu.

Olgem ausad! Viimased kaks aastat on meie restoranidele olnud vastuoluline aeg. Valdavalt on tegemist seisakuga, kus midagi uut praktiliselt ei sünni. Paigalolek tähendab küll ka seda, et alles jäänud restoranide tase on ellujäämisvõitluses muutunud varasemast paremaks. Kuid laias laastus on kõik mis toimub külalisele etteaimatav ja restoranide poolt kindla peale minek.

Siiski on söögikohti ja kokkasid, kes paigal seista ei malda. Kõige silmapaistvamad nendest on kutsutud laupäeval 24. septembril üksikule saarele üheskoos süüa tegema. Kes nad on ja miks just nemad on kutsutud?

 

Tõnis Siigur

 

Tõnis Siigur (vasakul) ja NCH peakokk Roman Sidorov.

Ajal, kui kogu valdkond tõmbub kokku, areneb Siiguri restoranigrupp jõudsasti. Kolm uut suverestorani Tartus, Pärnus ja Haapsalus on viimase kahe aasta saldo. Nüüd käib töö grupi võimaliku kõigi aegade kõige suurema investeeringu ettevalmistamise kallal.

Kõige selle kõrval ei ole Tõnise enda kokanuga unarusse jäänud. Ta on olnud mentoriks suuremale osale praegustest noorema põlvkonna tippkokkadest. NCH, ehk grupi esindusrestoran NOA Chefs Hall on toidu poolest huvitavam, kui ei iial varem. Seepärast on Tõnise hõivatuse juures tahes-tahtmata suursündmus see, kui ta mingile seltskonnale personaalselt süüa teeb.

 

Angelica Udeküll

 

Angelica Udeküll

Kui valdavalt vaatavad Eesti restoranide söögikaartidelt vastu ühed ja samad “rahva lemmikroad”, siis Wicca külaline võib alati kindel olla selles, et siin küll nii ei ole. Telekokana on Angelica kogu Eesti risti-rästi läbi sõitnud ja kõigi väiketootjatega isiklikult tuttavaks saanud. Lühidalt: Angelica teeb süüa sellest, mille olemasolu suurem osa teistest kokkadest ei pruugi isegi teada.

 

Hiro Takeda

Hiro Takeda

Kui enne meile tulekut pikka aega Kopenhaagenis töötanud Hiro praegu Eestis ei oleks, siis oleks Eesti kui hea toidu maa rahvusvahelise tõsiseltvõetavusega lood palju nigelamad. Ilma naljata. Japandi, ehk Skandinaavia köögi  flirt Jaapani köögiga on praegu toidu kõrgmood.

Niimoodi, kui Hiro, ei ole teised kokad kohalikest toorainetest mitte kunagi toitu teinud. Ükskõik kui kõva välismaine toidusnoob tuleb Eestis viia vaid restorani Lee ja kohe kuuleb kogu tema tutvusringkond sellest, missuguses seni avastamata destinatsioonis ta parasjagu viibib.

 

Ranno Paukson

 

Ranno Paukson

Nüüdseks suletud restoran Ö oli Eesti talupoja-päritolu köögi suur ime. Seda, kuidas seal robustne maatoit lihviti peeneks fine dining´uks roog-roa-haaval ühest aastast teise, teistmoodi nimetada ei saa. Rauno oli üks nendest lihvijatest.

Praegu teeb ta süüa Viirelaiul ja hoiab selle olematu suurusega maalapi kokanduslikku reputatsiooni uskumatus kõrguses. Eesti kokal, kelle CV-s ei ole külaliskokkamist Viirelaiul ette näidata, puudub vähimgi alus pidada ennast tipptegijaks.

 

Daamid ja härrad!

Dinner of the Year 2022 Viirelaiul:

(Mis sest, et suurema tõenäosusega olete küll juba hiljaks jäänud. Huvi pärast vaadata võib ju ikka).

PILETID ON SIIN

Veel

Toidu juurde mineku õhtusöök

See on üldteada, et kõige paremini maitseb toit just selles kohas, kus on kasvanud. Nüüd on aeg selle teadmise järgi käituda.  Laupäeval pakutakse Lõuna-Eestis Lüllemäel õhtusööki, mida saab kogeda vaid üksainus kord. Oma Kolme Sõsara Restorani köögis võõrustab Kerti Vissel Tallinna Fotografiska restorani peakokka Merlin...
Loe edasi

Kaks soovitust detsembriks

Kui soovite, et aasta lõpust jääksid eredad mälestused, siis need kaks kohta selle garanteerivad. Glory Hole on tagasi. Esimene tulek eelmisel aastal (kirjutasime sellest siin) püsis hästi meeles siiani, sestap oli, mida oodata. Arvasime, et suurtes piirides sama asi toimub uues kohas ja...
Loe edasi

Ekstsentriline Rootsi restoran tuleb Eestisse

Lyran on väike aga eriskummaline restoran Rootsi suuruselt kolmandas linnas Malmös. Lyran tähendab eesti keeles lüürat, ehk muinasaegset keelpilli. Nimele kohaselt restoran ka tegutseb. Pakub lihtsat toitu, mis on tehtud kirega. Valmistatud toiduainetest, mis on kasvatatud või korjatud samasuguse kirega. Algupäraseid maitseid esile tuues ja...
Loe edasi