Klubi

Neli kokka üksikul saarel. Sissevaade Eesti köögi hetkeseisu

12. September 2022

Suved lähevad Eestis aasta-aastalt üha kaunimaks. Suvehooajad, kus inimesed agaralt mööda Eestit ringi sõidavad, jäävad aga iga aastaga aina lühemaks. Vaatamata sellele, et hooaeg on ammu läbi, ootab ees veel üks eriline õhtusöök, mis on otsekui sissevaade Eesti köögi praegusse seisu.

Olgem ausad! Viimased kaks aastat on meie restoranidele olnud vastuoluline aeg. Valdavalt on tegemist seisakuga, kus midagi uut praktiliselt ei sünni. Paigalolek tähendab küll ka seda, et alles jäänud restoranide tase on ellujäämisvõitluses muutunud varasemast paremaks. Kuid laias laastus on kõik mis toimub külalisele etteaimatav ja restoranide poolt kindla peale minek.

Siiski on söögikohti ja kokkasid, kes paigal seista ei malda. Kõige silmapaistvamad nendest on kutsutud laupäeval 24. septembril üksikule saarele üheskoos süüa tegema. Kes nad on ja miks just nemad on kutsutud?

 

Tõnis Siigur

 

Tõnis Siigur (vasakul) ja NCH peakokk Roman Sidorov.

Ajal, kui kogu valdkond tõmbub kokku, areneb Siiguri restoranigrupp jõudsasti. Kolm uut suverestorani Tartus, Pärnus ja Haapsalus on viimase kahe aasta saldo. Nüüd käib töö grupi võimaliku kõigi aegade kõige suurema investeeringu ettevalmistamise kallal.

Kõige selle kõrval ei ole Tõnise enda kokanuga unarusse jäänud. Ta on olnud mentoriks suuremale osale praegustest noorema põlvkonna tippkokkadest. NCH, ehk grupi esindusrestoran NOA Chefs Hall on toidu poolest huvitavam, kui ei iial varem. Seepärast on Tõnise hõivatuse juures tahes-tahtmata suursündmus see, kui ta mingile seltskonnale personaalselt süüa teeb.

 

Angelica Udeküll

 

Angelica Udeküll

Kui valdavalt vaatavad Eesti restoranide söögikaartidelt vastu ühed ja samad “rahva lemmikroad”, siis Wicca külaline võib alati kindel olla selles, et siin küll nii ei ole. Telekokana on Angelica kogu Eesti risti-rästi läbi sõitnud ja kõigi väiketootjatega isiklikult tuttavaks saanud. Lühidalt: Angelica teeb süüa sellest, mille olemasolu suurem osa teistest kokkadest ei pruugi isegi teada.

 

Hiro Takeda

Hiro Takeda

Kui enne meile tulekut pikka aega Kopenhaagenis töötanud Hiro praegu Eestis ei oleks, siis oleks Eesti kui hea toidu maa rahvusvahelise tõsiseltvõetavusega lood palju nigelamad. Ilma naljata. Japandi, ehk Skandinaavia köögi  flirt Jaapani köögiga on praegu toidu kõrgmood.

Niimoodi, kui Hiro, ei ole teised kokad kohalikest toorainetest mitte kunagi toitu teinud. Ükskõik kui kõva välismaine toidusnoob tuleb Eestis viia vaid restorani Lee ja kohe kuuleb kogu tema tutvusringkond sellest, missuguses seni avastamata destinatsioonis ta parasjagu viibib.

 

Ranno Paukson

 

Ranno Paukson

Nüüdseks suletud restoran Ö oli Eesti talupoja-päritolu köögi suur ime. Seda, kuidas seal robustne maatoit lihviti peeneks fine dining´uks roog-roa-haaval ühest aastast teise, teistmoodi nimetada ei saa. Rauno oli üks nendest lihvijatest.

Praegu teeb ta süüa Viirelaiul ja hoiab selle olematu suurusega maalapi kokanduslikku reputatsiooni uskumatus kõrguses. Eesti kokal, kelle CV-s ei ole külaliskokkamist Viirelaiul ette näidata, puudub vähimgi alus pidada ennast tipptegijaks.

 

Daamid ja härrad!

Dinner of the Year 2022 Viirelaiul:

(Mis sest, et suurema tõenäosusega olete küll juba hiljaks jäänud. Huvi pärast vaadata võib ju ikka).

PILETID ON SIIN

Veel

After 4 Affair

Midagi uut on toimumas. Arenenud söögi- ja joogikultuuriga maades on kombeks tööpäeva lõpul, enne kojuminekut, töökaaslastega veel veidi vabas vormis aega veeta.  Süüakse ja juuakse veidi. Räägitakse asjalikku ja vähem asjalikku juttu. Sõlmitakse uusi tutvuseid teiste asutuste töötajatega ja peetakse plaane lähema aja...
Loe edasi

Köögis Kim Mikkolaga

Niisama must-valge, kui on need pildid meie kandis praegu palju kõneainet pakkuvast kokast Kim Mikkolast, on ka tema suhtumine oma töö resultaati. Tulemus on kas valmis sööjad ahhetama panema või siis ei kõlba kusagile ning läheb uuesti tegemisele. Kimi kokatee algas 15 aastaselt Helsingi...
Loe edasi

Maitseküllane puhkus Eestis

Falstaff soovitab 10 hoolikalt valitud hotelli Eestis, kuhu minna maitseküllasele ja puhkusele kohe praegu, sest kevadeti  pakub Eesti külalislahkus kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet. Vaata nende pakkumisi siin. Seni ei ole märtsi- ja aprillikuud peetud heaks Eesti külastamise ajaks. Need kuud tähistavad talvenuest...
Loe edasi