Klubi

Neli kokka üksikul saarel. Sissevaade Eesti köögi hetkeseisu

12. September 2022

Suved lähevad Eestis aasta-aastalt üha kaunimaks. Suvehooajad, kus inimesed agaralt mööda Eestit ringi sõidavad, jäävad aga iga aastaga aina lühemaks. Vaatamata sellele, et hooaeg on ammu läbi, ootab ees veel üks eriline õhtusöök, mis on otsekui sissevaade Eesti köögi praegusse seisu.

Olgem ausad! Viimased kaks aastat on meie restoranidele olnud vastuoluline aeg. Valdavalt on tegemist seisakuga, kus midagi uut praktiliselt ei sünni. Paigalolek tähendab küll ka seda, et alles jäänud restoranide tase on ellujäämisvõitluses muutunud varasemast paremaks. Kuid laias laastus on kõik mis toimub külalisele etteaimatav ja restoranide poolt kindla peale minek.

Siiski on söögikohti ja kokkasid, kes paigal seista ei malda. Kõige silmapaistvamad nendest on kutsutud laupäeval 24. septembril üksikule saarele üheskoos süüa tegema. Kes nad on ja miks just nemad on kutsutud?

 

Tõnis Siigur

 

Tõnis Siigur (vasakul) ja NCH peakokk Roman Sidorov.

Ajal, kui kogu valdkond tõmbub kokku, areneb Siiguri restoranigrupp jõudsasti. Kolm uut suverestorani Tartus, Pärnus ja Haapsalus on viimase kahe aasta saldo. Nüüd käib töö grupi võimaliku kõigi aegade kõige suurema investeeringu ettevalmistamise kallal.

Kõige selle kõrval ei ole Tõnise enda kokanuga unarusse jäänud. Ta on olnud mentoriks suuremale osale praegustest noorema põlvkonna tippkokkadest. NCH, ehk grupi esindusrestoran NOA Chefs Hall on toidu poolest huvitavam, kui ei iial varem. Seepärast on Tõnise hõivatuse juures tahes-tahtmata suursündmus see, kui ta mingile seltskonnale personaalselt süüa teeb.

 

Angelica Udeküll

 

Angelica Udeküll

Kui valdavalt vaatavad Eesti restoranide söögikaartidelt vastu ühed ja samad “rahva lemmikroad”, siis Wicca külaline võib alati kindel olla selles, et siin küll nii ei ole. Telekokana on Angelica kogu Eesti risti-rästi läbi sõitnud ja kõigi väiketootjatega isiklikult tuttavaks saanud. Lühidalt: Angelica teeb süüa sellest, mille olemasolu suurem osa teistest kokkadest ei pruugi isegi teada.

 

Hiro Takeda

Hiro Takeda

Kui enne meile tulekut pikka aega Kopenhaagenis töötanud Hiro praegu Eestis ei oleks, siis oleks Eesti kui hea toidu maa rahvusvahelise tõsiseltvõetavusega lood palju nigelamad. Ilma naljata. Japandi, ehk Skandinaavia köögi  flirt Jaapani köögiga on praegu toidu kõrgmood.

Niimoodi, kui Hiro, ei ole teised kokad kohalikest toorainetest mitte kunagi toitu teinud. Ükskõik kui kõva välismaine toidusnoob tuleb Eestis viia vaid restorani Lee ja kohe kuuleb kogu tema tutvusringkond sellest, missuguses seni avastamata destinatsioonis ta parasjagu viibib.

 

Ranno Paukson

 

Ranno Paukson

Nüüdseks suletud restoran Ö oli Eesti talupoja-päritolu köögi suur ime. Seda, kuidas seal robustne maatoit lihviti peeneks fine dining´uks roog-roa-haaval ühest aastast teise, teistmoodi nimetada ei saa. Rauno oli üks nendest lihvijatest.

Praegu teeb ta süüa Viirelaiul ja hoiab selle olematu suurusega maalapi kokanduslikku reputatsiooni uskumatus kõrguses. Eesti kokal, kelle CV-s ei ole külaliskokkamist Viirelaiul ette näidata, puudub vähimgi alus pidada ennast tipptegijaks.

 

Daamid ja härrad!

Dinner of the Year 2022 Viirelaiul:

(Mis sest, et suurema tõenäosusega olete küll juba hiljaks jäänud. Huvi pärast vaadata võib ju ikka).

PILETID ON SIIN

Veel

Kaks kokka, neli kätt Pädastes

Külaliskokkadega õhtusööke saab sellel suvel olema napilt. Kasutage juhust reedel 8. juulil. Siis tuleb Pädastesse koos kohaliku peakokaga nelja-käe-õhtusööki pakkuma Dzintars Kristovskis Riia restoranist Barents. Kuni käesoleva aasta veebruarini oli Läti vaieldamatu esirestoran Vincents. Tegemist oli omamoodi Läti gastronoomia dream team’iga. Selles restoranis soovisid...
Loe edasi

Gurmeesaar

Eestis on üks eriline saar. Hea küll. Päris saare mõõtu see välja ei anna. On rohkem laid. Aga see väike laid pakub suuri gurmaanseid elamusi. Laiul on peakokk, kes siinseid toidutegemisi korraldab. Praegu on selles ametis Ranno Paukson. Toiduteadlikule publikule teda tutvustama ei pea....
Loe edasi

Ei paremat ole kuskil maal, kui sügisel Saaremaal

Kohustuslik suve veetmine Saaremaal on isegi laulu sisse pandud – mis siis imestada, kui muul ajal Saaremaale mineku peale enam ei tuldagi. Suve pikendamiseks välja mõeldud Saaremaa Toidufestival sai just läbi – kas nüüd on tõepoolest kõik? Kaugel sellest! Pakume hoobilt kolm põhjust, miks minna...
Loe edasi