Klubi

Maitsenädal 42

14. Oktoober 2019

S. Pellegrino Young Chef võistluse poolfinaal Moskvas

 

Möödunud nädalal toimus Moskvas S. Pellegrino Young Chef võistluse poolfinaal. Neljandat korda said noored kokad ennast proovile panna ja selle kaudu tagasisidet, missugune on nende tase maailma tasemega võrreldes. Eesti külalislahkussektorile annab see indikatsiooni, mida on tulevikult oodata.

Eestit pääses sellel aastal esindama üks kokk – Andrei Kostin Swissoteli restoranist Horisont. Paraku tabas teda ebaõnn. Ahi, mis pidanuks küpsetama liha temperatuuril 60 kraadi, tegi seda hoopis teises režiimis. Etteantud ajalimiidi piires uuesti küpsetada ei olnud võimalik. Sellele vaatamata oli Andrei tulemus poolfinaalis tubli keskmine.

Võistlus muutub iga aastaga üha olulisemaks. Missugune on nelja aasta kokkuvõttev kogemus? Eestist on varasematel aastatel olnud ka kolm edasipääsejat. Ühel korral on esikolmikusse jõudnud kaks ja teisel korral üks meie võistleja. Ilma ahjuprobleemita oleks Andrei küllap esikolmikusse platseerunud. Seega võib öelda, et Eesti tase on enam-vähem stabiilne. Aga selle üle ei maksa suurt rõõmu tunda. Miks?

Poolfinaali jõudnute tase on tegelikult aastast aastasse väga ebaühtlane. Aina tähtsamaks muutub see, missuguses restoranis võistleja töötab ja missugune on tema kogemus ning vastutus. Regionaalse võistluse võitnud ja maailmavõistluse finaali pääsenud Moskva restorani Twins Garden kokk Vitali Savelev tegeleb seal sõna otseses mõttes kosmosetehnoloogiaga. Kunagise kosmoseprogrammi jaoks võeti kasutusele niisutuskapp. See on vastand praegu laialt kasutusel olevatele laagerduskappidele. Viimane dehüdreerib ja selle tulemusena maitse kontsentreerub. Niisutuskapis aga niisutatakse kasvavat kultuuri millegi täiendavaga. Vitali kasvatab Twins Gardeni niisutuskappides seeni kord krabikoorikutest tulevas aurus, kord sidrunikoortes jne. Tulemuseks on täiesti ootamatud puhtad ja naturaalsed maitsekombinatsioonid.

Kui vaadata seda, mis toimub praegu meil ja mujal, siis vahepealne kiirete sammudega maailma paremikule lähenemine on asendunud saavutatud tasemel püsimisega. Aga teised liiguvad edasi. Mitte ainult Moskvas, vaid igal pool mujal ka.

 

Ekstedt NOAs ja IFE laval

 

Edasiminekuks gastronoomiamaailmas on erinevaid teid küllap lõputult. Kui Twins Garden on kosmoseajastus, siis Ekstedt Stockholmis on tagasi koopaajastus. Kuid kummalgi juhul on meelelahutuslik ainult toitude saamise lugu, toidud ise on teistele teednäitavad. Ekstedt on moodne restoran Stockholmi kesklinnas, aga et külalised ikka õigesti aru saaksid, millega on tegemist, siis puudub seal õhtusöögi ajal… Elekter. Toitu valmistatakse ainult avatud tulel ja seda süüakse küünlavalgel. Tulemus ei ole nagu filmis “Viimne reliikvia”, vaid kõige tõsiseltvõetavam tänapäevane gastronoomia.

Selle maitsmiseks ja Niklas Ekstedti kogemuse kuulmiseks ei pea Stockholmi minema. 10. novembril on ta oma meeskonnaga külas NOAs, kus toimub kahe restorani ühine Fire Dinner. 11. novembri hommikul on ta kärgürituse Ideas / Flavours / Experiences konverentsilaval, et oma teadmisi kõigi huvilistega jagada.

Kuhu minna sellel nädalal?

 

Restoranist Leib saab ajaloolise šampanjamaja De Venoge saatkond Eestis. Seda tähistatakse pidusöögiga 16. oktoobril. Gruusia Chateau Mukhrani veinidega õhtusöök leiab aset järgmisel päeval restoranis Trühvel.

Meie oma Jaanihanso demonstreerib seda erilist võlu, mida kujutab endast heade jookide nautimine nende valmistaja juures kohapeal koostöös Carmen Cateringiga laupäeval. Bussid viivad kohale nii Tallinnast kui Pärnust.

Maitsenädala kokkuvõtt’e tehakse brunch’iga pühapäeval restoranis Riis.

Ja kõige uuemate uudiste jahtijatele, kes ei ole käinud tuliuues Lore Bistroos – nüüd on viimane aeg, muidu räägivad teised uudiseid teile ja mitte teie nendele!

Veel

Maitseküllane puhkus Eestis

Falstaff soovitab 10 hoolikalt valitud hotelli Eestis, kuhu minna maitseküllasele ja puhkusele kohe praegu, sest kevadeti  pakub Eesti külalislahkus kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet. Vaata nende pakkumisi siin. Seni ei ole märtsi- ja aprillikuud peetud heaks Eesti külastamise ajaks. Need kuud tähistavad talvenuest...
Loe edasi

Gobi pakub haruldasi veine

Sellest, et äsja Rotermannis avatud Gruusia restoran pakub kogemust, mida isegi Gruusiast endast ei leia, teatasime möödunud kuu alguses. Nüüd on Gobi (taas)külastamiseks üks põhjus rohkem. Siin pakutakse haruldasi veine. Hiljuti käis Luka Khinkiladze autoriköögiga tutvumas Nikoloz Khomasuridze. See noor mees on üle Gruusia...
Loe edasi

Uma. Tasus oodata

Nimi selle restorani kohta palju ei ütle? Või siiski? Kui juba kohal olete siis selgub esimese pilguga söögikaardile risti vastupidine tõde. U = Unorthodox. M = Modern. A = Asia. Uma on aasia maitsete sõprade kogunemispaik. Resto toidud ei pärine ühestki konkreetsest riigist ning...
Loe edasi