Klubi

Maitsenädal 40

30. September 2019

Seni oleme Maitsenädalas pööranud tähelepanu vaid käesoleva nädala sündmustele, kuid seekord teeme erandi. Meenutame veidi möödunut ning vaatame ka pisut kaugemasse tulevikku.

Mr Bo Art Prioris

 

Hiljuti külastas Art Priorit Peterburi üks kõige paremaid restorane Mr Bo. Külaskäik osutus ootamatult märgiliseks. Peterburis toimub restoranielu edasiareng praegu isegi kiiremini kui meil. Dmitri Bogatšov ja Eldar Muradov pakuvad oma restoranis moodsat Põhjala fuusioni Aasiaga. Noor restoran on oma autoriköögiga pälvinud esimesed tunnustavad auhinnad. Mr Bo teeb väga isikupärast toitu, millele sarnast Tallinnas ei ole. Borodino leib ja sibulasai näitasid, et oma leiva küpsetamise oskuses leidub meiega võrdseid ja ka meist paremaid. Molekulaaroliiv tomatikonsomees tõestas, et molekulaargastronoomial on veel palju pakkuda. Kamtšatka krabi mandlipiimas, kaetud murakaželee ning musta kalamarjaga, õpetas mõistma, kui palju avaram ja liigirohkem on Venemaa Põhjala meie omast.

Art Priori oli õhtusöögi hoolikalt läbi mõelnud ja hästi ette valmistanud. Iga külaline sai tulla temale sobival ajal. See võimaldas teha ühele lauale kaks katet samal õhtul. Sellele vaatamata kogunes õhtusöögile rahvast ikkagi vaid ühe katte jagu. Ei olnud näha mitte ühtegi restoraniomanikku, sommeljeed ega peakokka! Eesti külalislahkuse käekäik hakkab sarnaselt kalaga mädanema peast. Mujal maailmas müüakse niisugused külalisetendused läbi minutitega. Külalislahkussektori võtmetöötajad on informeeritud ja huvitatud kõigest, mis koju kätte tuuakse. Sest nii saadakse väärt kogemus, aga säästetakse aega ja raha, sest ei pea sõitma mujale, et sedasama kogemust saada.

 

Kolm kokka NOA Chef’s Hallis

 

Väike ja eriti valitud seltskond kogunes möödunud nädalal kolme restorani – Ö, 180 Degrees ja NOA Chef’s Halli – kokkade poolt pakutud ühisele lõunasöögile. White Guide’i määratluse järgi Eesti restoranide esikolmik demonstreeris oma väga head vormi ning täiesti ilmset valmisolematust selleks, et oma kohad kellelegi käest ära anda.

Lõunasöögil räägiti, mis kõik hakkab toimuma Tallinnas 11. novembril külalislahkussektori kärgürituse Ideas/Flavours/Experiences raames ning sellele eelneval nädalavahetusel. Oodata on külalisetenduste ja kooskokkamiste tähesadu. Ja siis saab kohe ka selgeks, kas sektori kõige olulisemates peadas on mädanemise protsess tõepoolest alguse saanud.

Esialgu suuri ohumärke veel näha ei ole. Matthias Dietheri ja Hendrik Otto ühine õhtusöök on välja müüdud. Ennast kirja panna saab ootelehele. Aga…

Tartu restoranil Hõlm on laupäeval, 9. novembril, külas Iñaki Bolumburu Bilbao restoranist Nerua (nr 32 The World’s 50 Best nimekirjas).

Pühapäeval teevad neljal käel Tallinnas Ores süüa Silver Saa ja Frédéric Vardon Pariisi restoranist Le39V. Ja NOA mõlemad restoranid on samal päeval kaheksal käel kokkamise päralt. Külla tuleb restoran Ekstedt Stockholmist ja toimub Fire Dinner at NOA.

Hoolitsege selle eest, et oleksite informeeritud. Veel neli erilist üritust Eesti erinevais paigus kuulutatakse välja juba õige pea.

Lapsed söönuks kogus 45 000 eurot

Möödunud nädalasse jäi ka Eesti külalislahkussektori vahest kõige südamlikum ja lahkem üritus – Lapsed söönuks. Leib Resto osaniku Kristjan Peäske ettevõtmisel kogunesid sektori olulisemad töötajad seekord Siidrifarmi, et pakkuda selle aasta heategevuslik õhtusöök, mille tulud lähevad Toidupanga töö korraldamisele kaasa aitamiseks. 45 000 eurot, mis kogunes, on rekordiliselt suur summa. Aga seda on võimalik veel suurendada, kui igaüks meist annab oma panuse juurde siin.

 

 

Selle nädala olulised maitsed

Ja lõpetuseks alanud nädala kõige olulisemad maitsed.

Äsja avas Tallinnas uksed 17 Vein&Resto. Proovige ära!

Reedel tasub sammud seada Tartu ja külastada Turuhoone Festivali.

Laupäeval avatakse Pärnu Kohvikute Nädal Pärnumaa Kohvikute Päevaga ja Tartu Lõunakeskuses leiab aset Eesti Toidu Pidu.

Veel

Uma. Tasus oodata

Nimi selle restorani kohta palju ei ütle? Või siiski? Kui juba kohal olete siis selgub esimese pilguga söögikaardile risti vastupidine tõde. U = Unorthodox. M = Modern. A = Asia. Uma on aasia maitsete sõprade kogunemispaik. Resto toidud ei pärine ühestki konkreetsest riigist ning...
Loe edasi

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi