Klubi

Maitsenädal 2.-8. aprill

1. Aprill 2018

Maitsenädalasse koondame algava nädala kõige olulisemad uudised, üritused ning nõuanded söögi ja joogi vallas. Seda, mis toimub, on alati palju rohkem, kui ükskõik, kes suudab jälgida või külastada. Meie filter, millest kõik toimuva enne läbi laseme, kui teile edastame, on piisavalt tihe. Püüame kvantiteedist välja sõeluda kvaliteedi. Edastame vaid need üritused, mida ise soovime kindlasti külastada ning need maitsed, mis on meie poolt juba läbi proovitud või on meis suure huvi äratanud.

Mida muud kui head maitsmist!

Maitsenädal 2.-8. aprill

Jahu ja tänavagurmee?

Gurmee on vist kõige väärkasutatum gastronoomiaga seostatav sõna. Eesti vanasõna ütleb, et nimi ei riku meest. Sellele mõttele toetudes üritatakse agaralt ja lihtsa sildi kleepimise meetodiga rääkida maitsetu maitsvaks. Üks kord võibki kellegi niimoodi ära petta ja ligi meelitada, teist korda enam mitte.

Tänavatoit ei ole praegu enam mingi uudis. Seda võib ja peabki leidma igal sammul. Ja seesama gurmee on tänavatel samuti täiesti olemas. Ka kõige ootamatumates kohtades. Alles hiljuti põrkasime väga headele maitsetele otsa… bussipeatuses. Mitte suvalises, vaid Tallinna kõige kesksema Vabaduse väljaku bussipeatuses. Kunagine kolekoht Toiduplats on ära vahetanud oma omanikud ja nime, kuid mis kõige tähtsam – ka maitsed.

Usume täiesti, et on päris palju tahta hea toidu sõbralt, et ta oma eelaravamuse unustaks ning kioski-laadsesse ajutisse majakesse sisse astuks. Aga tehke seda! Suurema umbusu leevendamiseks prooviga ära näiteks lihtne ekleer (2.80 €) kohviga (1.50 €-2.00 €). Seda ei saa teha päris iga päev, sest LushMama on nii väike, aga juba populaarne tegija, et iga päev ja iga kell ei jätku. Teisipäeval, reedel ja laupäeval pakutakse Jahus nii kaua kui jätkub.

Väikese röstikoja Ventus Eestis röstitud värske kohv eristub siidpehmete maitsenüanssidega. Ainuüksi selle kohvi kohapeal joomiseks või kaasahaaramiseks tasub Jahusse sisse põigata.

Nüüdseks oleme ära proovinud kõik, mida Jahu pakub. Nende Napoli pitsad on tehtud 30 tundi valminud spetsiaalse ökojahuga juuretisetaignast. Puuahi küll puudub, kuid pitsade hinna ja kvaliteedi suhe on suurepärane.  Maheveiselihast burgerid pistavad julgelt rinda Eesti kõige parematega.

Sõna “gurmee” ei ole Jahu puhul väärkasutatud.

Vaata Jahu Tänavagurmee Facebooki lehte siit.

Cru flirt kevadega

Kevad muudkui tuleb ja tuleb, aga pärale ei jõua. Eesti restoranimaastikul on see päris välja kujunenud iga-aastane nähtus. Kevadmenüüd jõuavad restoranidesse alles siis, kui hakkab juba suve looma. Nüüd on siis ka loodus seda tähele pannud.

Cru paistab meie restoranide seas silma Dmitri Haljukovi omanäolise autoriköögiga, kus tihti leiab ka niisuguseid tooraineid, mida teised ei paku. Sellel kevadel lükkas Cru traktoriga lume kõrvale ning tiris teistest varem valla kasvuhoone ukse. Tulemuseks on üdini crulik kevadmenüü, milles meile imponeerib kõige rohkem neli toitu.

Aga korralik restoran avaldab muljet hoopis varem, kui toitudeni jõutakse. Cru on väga korralik restoran. Pakub šampanjat 8 euroga pokaali eest (kutsume kõiki teisi eeskuju järgima!). Ja nende leib! Restoranileibade võistlus tuleks ükskord ometi ära korraldada. Cru oleks kindlasti üks suuremaid pretendente võidule.

Toidud. Roheline Waldorfi salat. See vegeroog on Haljukovi kokakunsti pärl käesolevas menüüs. Ületamatu kevadvärskus suus imponeerib eriti siis, kui inimesed restorani akna taga väljas tänavakividel liugu lasevad.

Hanemaksa-pardimaksa paté Antonovka õuna chutney ja meega praetud tatrakukliga. Küllap on see väljakutse Vladislav Djatšuki sarnasele iidse retsepti põhjal valmistatud roale Mon Reposes. Kummal on paremini välja kukkunud? Kui olete mõlemad ära proovinud, siis mõistate, et sarnasus on rohkem väline. Meie ei suuda otsustada. Pakume välja viigi.

Kuninglik krevett ja kookos. Cru on üks truumaid restorane kohalikule toorainele. Haljukovi võime leida kõige huvitavamat kohalikku ja kannatlikkus talunikega suhtlemisel, et see jõuaks restoranilauale, on klass omaette. Aga laske mees korraks kaugele maale puhkama ja tulemus on kohe käes. Väga hõrk tulemus, muide! Kohalikkus ei peagi olema eesmärk omaette.

Aga Cru ei oleks Cru, kui menüüst üldse midagi kohalikku, kuid kordumatut ei leiaks. Kodukits ürdiaias! Kalamatsi kitsejuustu teate? Nüüd saate mekkida selle loomakese enda maitset. Kitsesid ei ole väikesel Kalamatsil lõputult. Kes hiljaks jääb, see ilma jääb!

 

Pärnu restoraninädal on suurem kui Pärnu ise

Pärnu Restoranide Nädal toimub sellel aastal 7.-15. aprillini. See sündmus lööb kevadel alati Pärnu elu pärast pikka talve uuesti käima. Festivalist on kujunenud Pärnu identiteedi lahutamatu osa. Sama ideed ekspluateerivad nüüd juba ka kohvikute ning spaanädalad.

Selle aasta nädal on osalejate arvu poolest varasematest suurem. Kohti restoranide laudades jagub küll enam, kuid tuletame meelde, et süües kasvab ka isu. Juba esimesel päeval reserveeriti 1200 kohta. Meil on restoraninädala laud olemas Rannahotelli, Raimondisse, Villa Ammendesse, Eagle’isse, Villa Wessetisse ning Kalamajakasse. Nende menüüd tundusid kõige huvitavamad, aga hinges veidi kripeldab, mis tähendab, et mõned broneeringud lisanduvad veel kindlasti.

Meie meelest on restoraninädal kasvanud suuremaks, kui on Pärnu ise. Võidab see, kes kõige rohkem restorane jõuab läbi süüa. Kohtume söögilauas!

Vaata Pärnu Restoraninädala kodulehte siit.

TMW – maitseme muusikat!

Selle päralt, kes nädala lõpuni Pärnus ei malda oodata, on TMW Maitsed. Kasvõi kohe täna. Seekordne söögikohtade valik on tavapärasest niššilikum ning toob esile vähem tuntud paiku, kui varem tavaks oli.

Meeldiv täiendus on kodudes söömise võimalused ning Aafrika toidu töötoad Balti Jaama Turul. Meil ei lähe kuidagi suust Taptapi hot dog’ide ning õllede maitse, mille möödunud nädalal värskelt suhu saime. Aga kindlasti ei jää see ainsaks kohaks, kuhu muusika maitset mekkima läheme.

Vaata Tallinn Music Weeki maitseid siit.

Tiina Tauraite – näitleja, naine ja… väga eriline naps

Kes siis Tiina Tauraitet ei tea. Väikeses Eestis on nii vähe (häid) näitlejaid, et teame neid kindlasti nägu- ja nimepidi ja nii mõndagi veel isiklikult ka. Tiina Tauraite esindab oma rollides tihti erilisi naisi. Küllap on tal neid lihtne kehastada, sest ta ise on ju samamoodi eriline.

Kuidas näitlejannast sai põllumees, seda sai lustaka ja eneseiroonilise suvelavastuse kaudu neli aastat tagasi teada terve Eesti. Lavastus sai küll otsa, kuid päris elu läks edasi. Möödunud aasta lõpus teavitati näitlejannast kui kohalikust põllumajanduslikust kaubamärgist. Tiina Tauraite on naps. Aga mitte mingi suvaline naps, vaid erakordselt iseloomukad kolm erinevat maitset.

Pipar&Viin on väheke pikemalt tuntud jook, kus kodumaine mahepiiritus on maitsestatud suures osas omakasvatatud tšillipipraga. Uuematest jookidest väga eriline on Sõstar&Suits ehk liköör sõstardest ja rukkiviinast. Turbasuitsuga kuivatatud mustsõstrad on padadestillaatoris maherukkiviinaga eau de vie’ks destilleeritud ning pisut tšillit lisatud. Jook küpseb pudelis edasi ning läheb ajaga aina paremaks. Kõik eespool väljatoodu kehtib ka joogi Sõstar&Pipar kohta, ainult sõstraid ei ole suitsutatud.

Likööre müüakse erilise etiketiga pudelis, kus etikett moodustab joogile raami. Pudel pajatab sellest, et parim soovitus joogile on jook ise. Millistest restoranidest neid jooke leiab ning kust saab koju osta, saate teada koduleheküljelt.

Vaata Tauraite Country Spirits kodulehekülge siit.

Kokkame koos!

Matcha on moes. Kui ise kokkamine kõigele vaatamata üle jõu käib, siis Washoku Story pakub matcha kreembrüleed, toorjuustukooki ja küpsiseid.

Veel

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi

Tõmbab Hoovi!

Juba kevadel hakkas Eesti restoranide seas pihta suurem uuenduskuur. Vahetati nimesid, värskendati kontseptsioone, koliti uutesse asukohtadesse. Nüüd võtab veidi aega, et selguks uus pilt, kes on kes ja kes on kus. Restoran Kolm Sibulat tegutseb juba mõnda aega värskendatud kontseptsiooni ja täiesti uue miljööga...
Loe edasi