Maitsestuudio

Lambaliha töötuba.

11. Aprill 2023

Mida teha siis, kui lamba-akadeemikud Karulast saadavad koju kätte tubli koguse armastusega kasvatatud, oskustega lõpetatud ja tükeldatud lambaliha. Niisugust ei saa ju ometigi lihtsalt niisama grillida või ahju pista.

 

 

Et väärtuslikku kraami mitte vussi keerata kutsume külla värskelt Ühendemiraatidest naasnud ja sealset lambaliha kilode kaupa maitsnud kokad Ahti Haandi ja Allar Oeselgi. Mida mehed seal ÜAE-s tegid? Sadade kaupa maailmas kõige tuntumat Eesti burgerit Dubai Expol ja põhjamaist grill-restorani Valgerand Abu Dhabis. Lähis-Ida lambaliha maitse oli meestel värskelt suus ja uudishimu kodumaise vastu väga suur.

 

Tartar

 

Heast lihast kõige kiirem roog on muidugi tartar. Seda võib teha kahte moodi. Ise noaga kaapides-hakkides. Või masinaga ühtlaseks massiks lastes. Üks moodus ei ole teiesest õigem ega parem. Erinevus on tekstuuris. Kui soovite tükilist, siis hakkige. Kui ühtlast lihamassi, siis tehke masinaga.

Kui soovite maitseainetega eksootilisi maitsenüansse lisada, siis tehke seda Lähis-Idas populaarse maitseaineseguga ja estragonimajonessiga. Retsepti leiate siit. 

 

 

 

Lambamunad

 

Allar ei oleks tema ise, kui tal üllatamiseks mingi nipp või ootamatu tooraine varuks ei oleks. Eelmine kord grillis ta soolapekile ootamatu maitse ja kontsistentsi. Seekord olid tal kaasas lambamunad, millest pannil ja ahjus lihtsalt ja kiiresti  palju kõneainet pakkunud unustamatu roa valmistas.

Lambamune küsige turu lambalihaletist. Suurt vahet ei ole, kas need on värsked või sügavkülmutatud, meeldejääv maitsekogemus on garanteeritud. Ja algaja koka oskustest piisab täiesti. Vaata ja proovi ise ka!

 

 

 

Üle-Eesti burger

 

Burger ei ole “rahvustoit” ainuüksi Eestis. Mõni aeg tagasi räägiti imeburgerist, mida Eesti kokad Dubai Expol pakkusid ja mille saamiseks muidu pirtsakad kohalikud olid valmis pikka aega pikas järjekorras seisma. Mismoodi see välja nägi? Vaadake ise!

 

 

Kui juba burgeri autor Ahti külla tuleb, siis ei saa kuidagi olla palumata tal see burger teha. Eesti oludes väga erilise retseptiga tegemist ei olegi. Suur huvi sündis sellest, et sealmail ei ole viitsitud burgeri paremaks duunimisega vaeva näha. Kuigi burgeriputkad on tee peal igal sammul, pakutakse kõikjal ühesugust kõige algelisemat varianti.

Ahti burgeri teevad teistest eristuvaks ise küpsetatud briošš ja sibulamoos. Burger on hästi mahlane ja suussulav. Aga kui kaks kokka teevad sama toitu, siis ei kuku see kunagi täpselt ühesugune välja. Kellel huvi originaali vastu, kutsuge Ahti külla. Ta peab praegu ringirändava koka ametit.

 

 

 

Grillitud lambakints

 

Omamaise lambalihaga tehakse tänuväärset tööd kahes Eesti erinevas otsas. Muhu saarel ja Lõuna-Eestis Karulas. Viimasel ajal räägitakse, et inimene on see, mida ta sööb, aga täpselt seesama kehtib ka lamba kohta. Ei maitse ühtemoodi lambalihad Eesti erinevatest otstest, rääkimata Ühendemiraatides, Iirimaal või Uus-Meremaal kasvanud lambast.

Oluline on, et lammas kasvatatakse, lihaks ja toiduks tehakse armastuse ja kõige paremate oskustega. Allari tehtud lambakints meil taldrikule ei jõudnudki. Sõime selle ära otse grillilt.

Osta Maavillane või Muhu Liha lambakints ja proovi ise ka. Retsept on siin.

 

 

Veel

Mustsõstra-lavendliželee. Britt Paju

Grillihooaeg hakkab lõppema ja väga usinate grillijate puhul võib juhtuda et, lemmikliha maitsest on tekkinud väike tülpimus. Kui soovite oma grill-liha uut moodi maitsma panna, siis see želee on väga hea mõte.
Loe edasi

Lihtne gurmee

Miks me käime restoranis? Eks ikka seepärast, et süüa seda, mida ise kodus pole võimalik, ei viitsi või ei oska valmistada. Ohtrate töötundide, kallite aparaatide ja eriliste oskuste ning fantaasiaga tehtud fine dining äratab aukartust. Ise ei maksa mitte proovimagi hakata! Aga see...
Loe edasi

Margo Paluoja köögis

Kas Margo Paluojat teate? Ta on kokk, kes tegi Fellinist esimese resto Viljandis, mille pärast tasus sinna sõita igast Eesti otsast. Siis tegi Parrot Minibar’is sööki, millest rääkis kogu Eesti. Ja päris oma restorani Yakitori, mis sellesama Eesti jaoks oli liiga kaugel oma ajast...
Loe edasi