Klubi

Mullifestivali muljed

8. Märts 2019

Esimene vahuveinifestival Eestis on nüüd peetud. Tagantjärele targana võib öelda, et tegemist oli suure asja (üldse mitte väga) väikese algusega. Mullifestival kasvas eelmisel aastal alustatud NOM festivali kõrvale ja kaks festivali sellel aastal ühekorraga oli idee poolest algul pisut segadusse ajav, aga lõpetuseks sobis Saaremaale suurepäraselt.

Mullijookide populaarsus muudkui kasvab ning ilmselt tuleb nendele jookidele pühendatud sündmusi veel riburada. Aga saaremaa oma on nüüdseks see esimene ja ainus õige. Järgmise aasta festivali(de) päevad on juba teada: 5.-8. märts. Hakake aegsasti elamist broneerime selleks ajaks. Ennustame, et kõik huvilised ei mahu järgmisel aastal saarele ära.

Brunch Hafenis

Varem ei ole siin restoranis brunche peetud. Pühapäeva keskpäevane söök Luksemburgi veinimaja Desom (vahu)veiniga on kokku meelitanud restoranitäie naisi. No hea küll, paar nõrgemat meest on ka väe- või mõne muu võimuga kodunt välja toodud. Mullifestival toob ilmselt saarele uue kultuuri. Ja selle toojateks on selgelt naised. Mehed, nagu saarel ikka, on küllap merel ja kui nad sealt lõpuks koju jõuavad, siis ei jää neil muud üle, kui uued kombed omaks võtta.

Hafeni perenaine Marjana Tõnisson avas möödunud aastal restorani, mille üle kogu saar võib uhkust tunda. Grete Pastak ja Triin Sepp tõmbasid ühe magusa festivali Tallinna (ja teiste Eesti linnade) nina eest Saaremaale. Kanged naised need Saaremaa naised!

Mulliparaad Kuursalis. Kes pakub? Mida pakub?

Henkell Freixenet

Budampex AS vahetab nime. Kuna Henkelli kontsern omandas olulise osaluse Freixenetis saab endisest Budampexist Henkell Freixenet Eesti. Tooteuudised on Freixenet Prosecco. Just nimelt, cava poolest tuntud Freixenetil on palju erinevaid veinimaju, muuhulgas ka prosecco piirkonnas.  Eestis on uudisjook vastu võetud hurraaga. Mionetto prosecco pudel on uuenenud disainiga. Kuna eestlastele meeldivad rabarberijoogid, siis pakub Mionetto meile rabarberi veinikokteili.

 

Rein Kasela Veinituba

Küllap on üks olulisemaid vahuveine Eestis see, mis karmi konkurentsi tingimustes valitakse välja vabariigi aastapäeva presitendi vastuvõtuks. Lausa kolmel aastal järjest on valituks osutunud Rein Kasela Veinitoa poolt pakutud vahuvein. Pildil on kahe viimase aasta veinid. Kes soovib neid proovida, veinitoast saab!

Fine Brands

Bernard Remy on väike ja mitta väga pika ajalooga (40 aastat) veinimaja. Hinnad ei ole laes. Hinna ja kavliteedi suhe on oivaline. Supermarketitest seda šampanjat ei leia, küll aga spetsialiseerunud alkoholipoodidest ja Tallinnas sadamapiirkonnast.

Veinisõber

Cremant kogub eestis populaarsust. Veinisõber pakub Boeckeli perekonna vahuveini. See perekond on olnud põllumajanduses tegev 400 aastat. Kas venda valmistavad väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega head puuviljase maitsega ideaalselt aperitiiviks sobivat vahuveini.

Šampanjadest soovitab Veinisõber Tribaut väikest veinimaja Romery külast. Premier Cru veiniväljade marjadest segatud jooki hoitakse üle 24 kuu pärmisettel, mis annab šampanjale röstise ning mandlise maitse.

Üllatab aga Veinisõber Austria veinimaja Türk harvaesineva vahuveiniga Cabernet Sauvignon viinamarjadest. Mullijooke tehakse sellest viinamarjast aruharve. Rüübe on nii eriline, et seda peab  pigem ise maitsma. Seda tehakse mitte rohkem kui 2000 pudelit aastas ja ainult siis kui saak võimaldab.

Dunker

Nicolas Feuillatte on innovaatiline šampanja, mida prantslased ise meeleldi joovad. Nimelt on tegemist kõige enam müüva šampanja Prantsusmaal.

La Gioiosa on Valdobbiadene piirkonnas tehtud väga värske maitse ja aroomiga vahuvein. Värskus igas pudelis tagatakse sellega, et vahuvein pudeldatakse vastavalt tellimustele, mitte ei seisa pikalt pudelis ostjat oodates.

Liviko

Pakub vahuveini maailma kõige vanemalt proseccotootjalt. Tema võttis esimesna kasutusele märgistuse Valdobbiadene Conegliano. Koos Luis Pasteur’iga töötas välja charmant meetodi suurtes tankides vahuveini valmistamiseks. Niimoodi tulevad selle joogi maitseomadused kõige paremini esile.

Alati soovitab Liviko klassikat. Deutzi šampanjamaja klassikaline kolmest viinamarjast Brut. Deutz hakkas esimesena kasutama sihvaka kaelaga pudeleid, eesmärgiga teistest tootjatest eristuda. Hiljem selgus, et niisuguses pudelis areneb šampanja täidlasemaks ning joogi arengupotentsiaal  on pikem.

Prike

Prike on roosas meeleolus. Nende šampanjad  Veuve Cliquot ja Moet Chandon on seekord roosad  ja klaasikalisel meetodil valmistatud vahuveinide kõrval soovitavad nad mitte ära unustada pärliveine. Nagu näiteks värske ja kerge Bodvari veinimaja vahuvein Lanquedocist Tuntud proseccomaja Zonin uus orgaaniline vahuveiin. Või Lõuna Hispaaniast Altamura veinimjast Negromaro viinamarjast üliõrn ja suvine Rosé.

Tridens

Piper Heidsieck on 1785 aastal asutatud pikkade traditsioonidega šampanjamaja. Nende Cuvee Brut on pärmisettel kolm aastat hoitud vahuvein. Värske ja kirgas jook aperitiiviks või mereandide kõrvale.

Desom Luxemburgist tõi just turule oma2015. aastakäigu vahuveini kolmest viinamarjast. Tegemist on mõnusalt pehme  jakreemise joogiga, maitseb häasti aperitiivina või suupistete kõrvale.

Veiniklubi Arensburg ja OÜ Ensert

Veiniklubi tegutseb 12. aastat. Igal aastal korraldavad nad 9-10 erinevat üritust. Liikmeid on klubil aastate jooksul olnud 33-55 ja tegemist on tõsiste huvilistega. Kõik need aastad on klubi president olnud Märt Käesel, kelle põhitegevus veinide (ja muude toodete) hulgimüük. Sellel kevadel soovitab Märt Käesel juua Paul Goergi  isekasvatatud viinamarjadest šampanjasid mida hakati Eestisse tooma alles möödunud aasta lõpul. Noorematele täiskasvanutele võiks meeldida Jackob’s Creek Aperitivo Spritz värske mõrkja järelmaitsega veinikokteil.

Oro Trade

Eesti üks tuntumaid sommeljeesid Imre Uussaar soovitab Jean Batpiste Adam’i Cremanti 400 aastat vanast veinimajast Alsaces’t Prantsusmaalt. jean Babtiste on väga võluv vanahära, kes teeb vahuveini vana kooli stiilis vanades tammevaatides. Lõpptulemus on mõnus kreemine pehme mulliga cremant.

Ja cavat mida valmistatakse Riojas, külma kliimaga piirkonnas chardonnay viinamarjadest. Fermenteerub pudelis 48 kuud tulemuseks on kreemine toidusõbralik vahuvein.

Momentin

Pakub Ida-Sussexis Hennersi veinimajas Inglismaal valmistatud vahuveini. Euroopas löövad brittide vahuveinid laineid, Eestisse on neid jõudnud veel vähe. 48 kuud pudelis fermenteerunud ja enne müüki  veel kuus kuud veinikeldris hoitud vahuveini pudeli avamisel lööb ninna hapukapsa lõhn. Ärge ehmatage, hiljem lisanduvad juba šampanjast tuttavad aroomid. Elegantse mulliga jook näitab hästi, miks brittide vahuveinidest laialt lugu peetakse.

Berlucci franciacorta on chardonnay viinamarjast. Nende käes on praegu Itaalia parima franciacorta valmistaja tiitel, mis uueneb igal aastal. Tegemist on õrna ja naiseliku vahuveiniga.

Nudist

Kodumaise tootja Nudist esimene naturaalsest rabarbrimahlast vahuvein Rabarbra sai nii kiiresti populaarseks, et Nudisti teatakse nüüd, kui Rabrabra tootjat, mitte vastupidi – Rabarbrat, kui Nudisti vahuveini. Lisaks Rabarbrale on Nudistil ka kaks uuemat vahuveini. Tikrimahlast Printsessa on iseloomukam ja happelisem kuuma suve jook. Kolmas vahuvein Diana on  vaarikamahlast ning täidlasem ja vürtsikam. Uusi maitseid tuleb peagi juurde. Kogutoodang ületab juba 100 000 pudelit aastas.

Wine Not

Portugalist pärit maaletooja ja veinibaari omanik võttis Saaremaale kaasa  Vertice vahuveinid. Tegemist onDouro jõe kallastel asuva kõige lugupeetuma vahuveinitootjaga Portugalis.

Bestwine

Toob Saaremaale Rotari veinimaja ja palub pildistada nende lipulaeva 2010. aastakäiguvahuveini Flavio. Särtsakas ja väga šampanjalik vahuvein on hinnaline ning sobib suurematel tähtpäevadel lahtikorkimiseks.

Anter Holding

Toob Saaremaale maitsmiseks šampanjamajade Besserat ja De Venoge toodangu.  Esimene on tuntud jook toidu kõrvale ning on rohkem kui 250-ne Michelini tähega restorani veinikaartidel. Viimase veiniga Louis XV võeti vastu uut aastat maailma parimas restoranis Osteria Francescana.

Oled ilus ja hea

Festivali kõige südamlikum üritus toimus 8.märtsil, naistepäeval muidugi. “Oled ilus,” oln väga täpne nimetus sellele õhtusöögile. Festivali korraldajad, kaks vahvat naist Grete Pastak ja Triin Sepp ei taju veel vist isegi, kui olulise ürituse on nad Saaremaale toonud ning kui mitmetahuliseks selle kujundanud.

Naistepäeval ei olda Kuressaare Kuursaalis mitte ainult ilusad, vaid ollakse ka head. Nimelt kogutakse selle heategevusliku õhtusöögiga raha Eesti Sünnitusmajade Fondile, et see saaks osta Kuressaare haigla sünnitusosakonnale imikute elustamislaua.

Fondi juhataja ja haigla esindajad selgitavad laua otstarvet. Annetamiseks on mitu erinevat moodust ning annetajad saavad midagi vastu ka. Loteriil võidab iga pilet midagi, pileti hinna saab annetaja ise otsustada. Toimub Mammu Couture moeetendus, millele järgneb oksjon, kus suurima summa annetaja (või tema kaaslanna) saab kingituseks moelooja poolt spetsiaalselt tema soovide järgi tehtud õhtukleidi. Pärast moeetendust avab kardinad disainerkleitide pop-up pood, kus iga kohalviibija saab valida endale meelepärase kehakatte.

Süüa on kutsutud koos Kuressaare Kuursaali peakoka Toomas Leeduga tegema külaliskokk – NOA sous chef Heinrich Liis. Joogid (muidugi mullijoogid) on valinud Liviko sommeljee Urvo Ugandi. Õhtusöök on väike reis ümber maailma, kus söök on kohalik aga klassikalisel ehk šampanjameetodil tehtud mullijoogid USA-st, Itaaliast, Bulgaariast, Prantsusmaalt ja Hispaaniast.

Šampanjakoolitus Kuressaare veiniklubis.

Koolitaja Igor Sööt räägib esmalt oma isiklikust käänulisest teest šampanja juurde, mis sai alguse lugupidamatusest mullijookide vastu, kuid lõppes armastusega. Praeguseks on mees isiklikult tuttav 62 erineva šampanjameistriga ning see tutvusring laieneb suure kiirusega.

Põhiliste teadmiste edasiandmiseks on Igoril kaasas nelja šampanjamaja tooted. Loeng-degustatsioon algab legendaarse Pol Rogeri kõige lihtsama šampanjaga ning lõpeb sama maja 2009. aasta aastakäigu-joogiga. Šampanjamaailma absoluutsesse tippu kuuluv Pol Rogeri tähelennule on oluliselt kaasa aidanud naabrid inglased. Winston Churchilli kaudu jõudis see jook Briti kuningakotta ja sai esimeseks nende kvaliteedistandarditega aktsepteeritud šampanjaks. Laiem avalikkus teab Pol Rogerit ennekõike sama kuningakoja kõikide pulmade pidujoogina.

Gonet-Medeville esindab kõige parema šampanja tootjate kõige nooremat põlvkonda. 2002. aastal rajatud šampanjamaja sai kiiresti tuntuks. Nende Blanc de Noirs’i peetakse kõige parema hinna ja kvaliteedi suhtega šampanjaks, mis tehtud punastest viinamarjadest.

Egly-Ouriet’ ja Agrapart & Fils’i šampanjamajade tooteid maitstes saab ilmekalt selgeks, kui oluline on pinnas, millel viinamarjad kasvavad. Esimene maja asub kohas, kus on piirkonna kõige paremad tingimused punaste marjade kasvatamiseks. Egly-Ouert’i kutsutakse Pinot Noir šampanjade kultustootjaks.

Agrapart & Fils on aga Chardonnay valgetest viinamarjadest šampanja ikoon. Nende viinamarjad kasvavad piirkonna kõige kriidisemal pinnasel. Klubi hääletab oma lemmiku õhtu jooksul maitstud kuuest šampanjast ja selleks saab kõige esimene – Pol Roger.

Arensburg ei ole šampanja nautimiseks juhuslik koht. Hotell on Saaremaa pealinna kõige tunnustatuim hotell: “Saarte veinikultuuri arendaja”, “Parim teenindusettevõte”, “Parim turismiettevõte”, “Parim restoran saartel”… Peakokk Andres Jakovlev pakub kohalikule toorainele rajatud Euroopa Kööki.

Igor Sööt leiab kiiresti kõige sobivamad toidud just esitletud šampanjadele. Alustame laagerdatud siiakalaga, mis on serveeritud kartuli, röstitud leiva ning ürdikreemiga. Kõrvale joome Agrapart & Fils’i. Värske kuigi laagerdunud kala ja värske šampanja on teineteise jaoks otsekui loodud.

Saaremaal tuleb alati süüa angerjat, kuidas muidu. Andres pakub suitsuangerja tartari röstitud leiva ja marineeritud sibulaga. Igor pakub kõrvale jõulise tammevaadis laagerdunud Egly-Ouriet’i. Väga väärikas ja maitseküllane paar.

Šampanja ja burger… Ei ole enam kahest erinevast maailmast, üldse ei ole. Muhu lambalihaburger friikartulite, coleslaw, tomatimoosi, marineeritud kurgi ja punase sibulaga. Conet-Medeville Blanc de Noirs. Burgeri maitsetes domineerib punase liha ramm. Blanc de Noirs on toidu kõrvale mõeldud ja on üksi joomiseks ehk ülemäära jõuline. Aga need kaks jõujuurikat ei lähe omavahel kaklema, vaid kummagi jõud peab teise omast siiralt lugu.

Šampanjade maitsemaailm on lai, seal ringiuitamine ja erinevate nüanssidega tutvumine võtab aega. Eesti esimene mullifestival on hea teejuht!

Veel

Sügis Hoovis

Värviküllane sügis on kohal ja restoranid vahetavad riburada oma menüüsid talviste toitude suunas. Restoranis Hoov oleks sügis otsekui õuest tuppa kolinud. Miljöö on sügise värvides nii nagu ka toidud taldrikutel ja joogid klaasides. Kõige uuem hooajaline uudis on see, et restorani kokteilivalik on teinud...
Loe edasi

Tutvustame Eesti parima pitsarestorani nominente. Margherita Pizzeria & Trattoria

Margherita on praegu ainus Eesti pitsarestoran, mis kuulub Euroopa 50-ne kõige parema nimekirja. Juba välisuksel saab siseneja teada, et tunnustust on sellele söögikohale jagatud ohtrasti. Ise jäävad nad tagasihoidlikuks. Ütlevad, et soovivad pakkuda õiget Itaalia maitset. Et külaline tunneks ennast restost lahkudes otsekui oleks...
Loe edasi

Gobi Peakoka Laud. Mitte õhtusöök vaid eksperiment

Traditsiooniline Gruusia köök on populaarne ja laialt levinud kaugele riigi piiridest välja. Uus Gruusia köök on aga praktiliselt olematu. Ei leia seda ei Gruusiast endast ega ka suurtest linnadest, kus on koos kõik maailma eriunevad toidud. Üks niisugune siiski on. Eestis, Tallinnas. Miks? Falstaff...
Loe edasi