Klubi

Põhjalik tutvus. Agricola San Felice

15. Mai 2018

San Felice veinimaja asub Toskaanas samanimelises ja juba VIII sajandil asutatud kindlus-külas. Tänapäeval seal püsielanikke ei ole. Küla on eraomanduses ja lisaks veinimajale asuvad seal veel hotell ning kaks restorani. San Felice on toskaanapärase luksusliku elustiili ja heade maitsete nautimise kants.

 

San Felice restoranis Lucca

 

Lucca on üks paremaid ilusa ilma restorane Eestis. Oma terrassi ja hooviga söögikoht jääb lausa teepeale ette nendele, kes Tallinnast Rannamõisa teed mööda välja või seda teedpidi Tallinna sõidavad.

Lucca ei ole juhuslik nimi. Seos Itaalia ja Vahemerega on isegi suurem, kui restorani kohal pangapealsel asuva Lucca külaga. Nimelt on Lucca kvaliteetse veinivaliku rõhuasetus suuresti Itaalial ja ise Eestisse imporditud. Söögi poolest on Lucca kuulunud alati siinsete itaaliapäraste restoranide etteotsa.

San Felice Vermentino nautimiseks selle aasta ilusal suvel on restoran Lucca suurepärane koht. Peakokk Priidik Räis soovitab restorani menüüst valida selle veini kõrvale lõhe tartari ja vongole pasta.

 

Degustatsioon

 

Enoteca Luccas saab proovida 7 erinevat San Felice veini 15 euro eest. Nendel, kes degustatsiooni ette võtavad, on alustuseks hea teada järgmist:

San Felice Vermentino on lihtne valge suvevein igapäevaseks tarbimiseks. Selle viinamarjasordi poolest on ennekõike tuntud Sardiinia saar, kust tulevad jõulised ja õlised Vermentinod. San Felice Toskaana rannikuäärse istanduse Vermentino on teistsugune, vähem jõuline ja õline ning rohkem värske ja erksama happesusega.

Chianti Classico on kõige esimene vein, mida  San Felice hakkas valmistama. Koos Firenze ülikooliga eksperimenteerib veinikoda iidsete Toskaana viinamarjasortidega ning proovib kõige potentsiaalikamaid nendest taaselustada. Üks niisugune sort on Punitello, mille kolm istikut leiti mahajäänud kloostri varemetest. San Felice Chianti Classico on peamiselt Sangiovese marjast, kuid sisaldab ka pisut sedasama Punitellot.

San Felicel on veel kaks rariteetsemat ja hinnalisemat Chianti Classicot. Reserva silti ilustab Vesello Tiziano keskaegne maal Siena sõdalasest. Sellega on kõik oluline veini kohta öeldud. Gran Selezione on selle regiooni veinikunsti kõige kõrgem tipp. Tegemist on ainult ühe kindla istanduse viinamarjadega ning igal aastal otsustab konsortsium degusteerimise tulemusena, missugustele veinidele see tunnustus antakse.

Campogiovanni valdus asub hinnatud Montalcino piirkonnas. Rosso de Montalcino – istanduse  kõige lihtsam vein. Pärast viinamarjade korjamist need selekteeritakse. Kõige paremad lähevad Brunelloks, kõik ülejäänud Rossoks. Kui on kehv aasta ja väga häid marju vähem, siis Brunellot ei tehta ja Rosso on eriliselt kvaliteetne. 2013. aastakäik on üks niisugustest. Decanter tunnistas selle aastakäigu Rosso de Montalcino oma klassi parimaks. 2012 oli jälle hea aasta. Brunellot tehti siis 70 000 pudelit. See vein on maailmas siiski nii hinnatud, et Eestisse jõuab igal aastal kõigest 30-40 pudelit.

Degusteerimise pärl on Vigorello. Kolme viinamarja – Cabernet, Merlot, Petit Verdot – seguvein. Kuulub super-Toskaana klassifikatsiooni ning on kõige hinnatum selles klassis Chianti Classico regioonis. Võrreldes kõige tuntumate super-toskaanlaste, Sassicaiadega, on Vigorello taskukohasema hinnaga.

 

San Felice La Bottegas

 

 

Kümme aastat tagasi otsustas verivärske restoran La Bottega osaleda esimesel konkursil. See oli õige otsus. Restoran sai kõige parema toidu ja veini sobitaja tiitli. Sellest ajast peale on La Bottega oskused toidu ja veini harmoonia esilekutsumisel ainult paranenud. Pärast legendaarse Bocca sulgemist jätkab Eestis kõige lugupeetum Itaalia kokk Nicola Tanda La Bottegas oma peakoka tööd. Vanameistri road on nauditavad!

Campogiovanni valdus Montalcino piirkonnas Toskaanas on tuntud ennekõike hinnaliste Brunello veinide poolest. Rosso de Montalcino on Brunello “noorem vend”, mille ainus erinevus kuulsa veiniga seisneb lühemas tammevaadis laagerdumise ajas. Ja muidugi ka palju sõbralikumas hinnas. Sangiovese viinamarjast vein sobib sagedaseks tarbimiseks ning on elegantne partner paljudele roogadele.

La Bottega pakub selle veini kõrvale eelroaks hiidkrevetisaba terava värske tomatikastme ja grillitud focaccia’ga. Ja pearoaks mandlite ja ürtidega maitsestatud tallekarreed. Proovime ära?

Kahte fortuuna soosikut ootab ees degustatsioon. Mõlemad road ja pudel Rosso de Montalcinot.

San Felice õhtusöök Enoteca Luccas

 

 

Tallinnas pakub San Felice veine Enoteca Lucca. 10. mail toimus sellega seoses õhtusöök koos veinimaja esindaja Francesco Baroniga. Viis erinevat rooga ja suupisted on kokku sobitatud läbilõikega San Felice kõige parematest veinidest. Nagu taoliste söökide puhul tavaks, pakutakse erilist kvaliteeti eriliselt hea hinnaga.

 

Veel

After 4 Affair

Midagi uut on toimumas. Arenenud söögi- ja joogikultuuriga maades on kombeks tööpäeva lõpul, enne kojuminekut, töökaaslastega veel veidi vabas vormis aega veeta.  Süüakse ja juuakse veidi. Räägitakse asjalikku ja vähem asjalikku juttu. Sõlmitakse uusi tutvuseid teiste asutuste töötajatega ja peetakse plaane lähema aja...
Loe edasi

Köögis Kim Mikkolaga

Niisama must-valge, kui on need pildid meie kandis praegu palju kõneainet pakkuvast kokast Kim Mikkolast, on ka tema suhtumine oma töö resultaati. Tulemus on kas valmis sööjad ahhetama panema või siis ei kõlba kusagile ning läheb uuesti tegemisele. Kimi kokatee algas 15 aastaselt Helsingi...
Loe edasi

Maitseküllane puhkus Eestis

Falstaff soovitab 10 hoolikalt valitud hotelli Eestis, kuhu minna maitseküllasele ja puhkusele kohe praegu, sest kevadeti  pakub Eesti külalislahkus kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet. Vaata nende pakkumisi siin. Seni ei ole märtsi- ja aprillikuud peetud heaks Eesti külastamise ajaks. Need kuud tähistavad talvenuest...
Loe edasi