Klubi

Maitsereis Itaalias. Vahuveinine südasuvi

3. Juuli 2019

Mis seostub Itaaliaga? Türkiissinine meri ja päikeseline taevas? Või hoopis lumemütsidega mäetipud ja karge õhk? Kellele uhked paleed, kellele kiired teed… Igaühte peibutab Itaalia omamoodi ja kutsub kõiki alati tagasi.

See suvi ähvardab sealkandis tulla tulikuum. Neile, kes minna ei tihka, pakub Kadrioru veerel asuv restoran IO välja maitsereisi mööda Itaaliat ilma, et kohale peaks sõitma.

Kadrioru ärikeskuse sisehoovis IO terrassil istudes tekib asukohatu tunne. Niisugune nüüdisaegne majadevaheline hoov võib vabalt olla Itaalias, Eestis või kusagil kolmandas kohas. Asukoha tunne tekib maitsete kaudu. IO alustab maitsereisi mööda Itaaliat kolme hoolikalt valitud vahuveiniga.

 

 

Prosecco on Itaalia sünonüüm, maailma kõige müüdum vahuvein, geograafilise tähistusega kaitstud jook. Iga aasta uued prosecco-pudelid avatakse piirkonnas terve aprillikuu vältava ürituse Prosecco Primavera käigus. Siis on vahuveinsõprade jaoks kõige õigem aeg Põhja-Itaalia külastuseks.

Suvi on juba vahuveinide kõrghooaeg. Muud jooki väga ei tahakski, sest vahuvein sobib kuulekalt väga erinevate toitudega. Ometi võivad kogemusevahed erinevate veinide vahel olla suuresti erinevad. IO pakubki juunikuu veinideks kolm lopsaka maitsega, kuid väga erinevat vahuveini.

 

 

DIVICI on muistsest Glera viinamarjasordist valmistatud nüüdisaegne ja noobel vahuvein. Noor ja värske. Sobib oma maitsega hästi kõige selle juurde, mida silmad terrassil näevad. Glera viinamarjadest valmistatud veinist peeti juba Rooma impeeriumi aegadel väga lugu. Veini nimi ei koosne mitte suurtest kirjatähtedest, vaid Rooma numbritest. Pudelgi on inspireeritud imposantsetest sammastest, mis selleaegsetele ehitustele kordumatu välimuse andsid.

Ferrari on automaailmast tuntud nimekaimu-vääriline vein, valmistatud klassikalisel šampanjameetodil. Selle aasta Wine Advocate hinnete järgi on kõik Ferrari vahuveinid väärt 100 punkti skaalal rohkem kui 92 punkti. Tippvein küündis suisa 98 punktini. Veinimaja asutaja Giulio Ferrari unistus 1902. aastast saada kunagi oma vahuveinidega võrdseks maailma parimate šampanjamajadega, on kõigiti täitunud.

Rotari vahuveinid on samuti valmistatud klassikalisel šampanjameetodil. Selle aasta Champagne and Sparling Wine World Championshipil tunnistati Rotari parimaks vahuveinimajaks Trento piirkonnas. IO pakutav roosa vein võitis aga kuldmedali. Suurepärane suvejook sobib hästi omaette joomiseks, mereandidega või maasikate kõrvale.

 

 

Kolme erinevat vahuveini saadavad kolm IO peakoka Zaven Ioannesyani rooga mereandidest. Huntahvena tartar maasikate, kukvaadi ja ürdimajoneesiga on mõeldud Ferrari saatjaks. Kammkarbid valge spargli ja forellimarjaga DIVICI kõrvale. Ning grillitud tiigerkrevetid küüslauguga Rotari juurde.

IO köök orienteerub tooraine kvaliteedile. Valib välja parima ning töötleb seda minimaalselt, et sool, pipar ja oliivõli laseksid puhastel maitsetel esile kerkida.

IO maitsereis mööda Itaaliat algab vahuveinikuuga. Teejuhtideks on peakokk Zaven Ioannesyan ja restorani juhataja Karina Tsõbulenko. Kahte Eesti Maitsete Klubi esindajat oodatakse aga ülaltutvustatud jooke ning sööke degusteerima. Kui soovid saada osa puhastest Itaalia suvemaitsetest Tallinnas, siis:

1. Kirjuta oma kontaktandmed allolevasse tabelisse.

2. Mine Eesti Maitsete Facebooki lehele ja tag’i seal kommentaariumis oma sõber, kelle soovid kursustele kaasa võtta.

Fortuuna poolt väljavalitu saab sellekohase e-kirja kolmapäeval, 10. juulil. Head loosiõnne!

NB! Loosimises osaleja hakkab automaatselt saama Klubi uudiskirju järgmiste loosimiste ning huvitavate toidusündmuste infoga. Klubi liikmelisusest ja uudiskirjast saab loobuda kohe, kui soovitakse. Juba registreerunud liikmele topeltkirja ei saadeta.

 

Veel

Oktoobri valitud maitsed

Ei ole paremat aega kodunt väljas söömiseks, kui oktoober. Restoranid on just valmis saanud sügise menüüd. Ja võistlevad nendega tähelepanu võitmiseks. Kes on enda kätte saanud kõige paremad sügisannid, kes on nendest teinud kõige maitserikkamad road. Eesti Maitsed on kõike uut usinasti mekkimas käinud. Ja...
Loe edasi

Viva la bulba, picadillod ja kohapeal tehtud furikake … Tallinna südalinn saab endiselt üllatada ka kõige nõudlikumaid

SISUTURUNDUS Kuigi Tallinna mitmekesisuses on justkui raske eristuda, on see siiski õnnestunud Viru Toidutänaval, mis lihtsalt koondas enda juurde kokku Eesti säravamad toidutähed. Oma restoranidega on südalinna jõudnud Loore ja Lee asutaja Kristjan Peäske, Ladina - Ameerika maitsete maaletooja Tiina Kõresoo, burgerikultuuri edendaja Dmitri Fomenko,...
Loe edasi

Toidu juurde mineku õhtusöök

See on üldteada, et kõige paremini maitseb toit just selles kohas, kus on kasvanud. Nüüd on aeg selle teadmise järgi käituda.  Laupäeval pakutakse Lõuna-Eestis Lüllemäel õhtusööki, mida saab kogeda vaid üksainus kord. Oma Kolme Sõsara Restorani köögis võõrustab Kerti Vissel Tallinna Fotografiska restorani peakokka Merlin...
Loe edasi