Klubi

Maitsereis Itaalias. Vahuveinine südasuvi

3. Juuli 2019

Mis seostub Itaaliaga? Türkiissinine meri ja päikeseline taevas? Või hoopis lumemütsidega mäetipud ja karge õhk? Kellele uhked paleed, kellele kiired teed… Igaühte peibutab Itaalia omamoodi ja kutsub kõiki alati tagasi.

See suvi ähvardab sealkandis tulla tulikuum. Neile, kes minna ei tihka, pakub Kadrioru veerel asuv restoran IO välja maitsereisi mööda Itaaliat ilma, et kohale peaks sõitma.

Kadrioru ärikeskuse sisehoovis IO terrassil istudes tekib asukohatu tunne. Niisugune nüüdisaegne majadevaheline hoov võib vabalt olla Itaalias, Eestis või kusagil kolmandas kohas. Asukoha tunne tekib maitsete kaudu. IO alustab maitsereisi mööda Itaaliat kolme hoolikalt valitud vahuveiniga.

 

 

Prosecco on Itaalia sünonüüm, maailma kõige müüdum vahuvein, geograafilise tähistusega kaitstud jook. Iga aasta uued prosecco-pudelid avatakse piirkonnas terve aprillikuu vältava ürituse Prosecco Primavera käigus. Siis on vahuveinsõprade jaoks kõige õigem aeg Põhja-Itaalia külastuseks.

Suvi on juba vahuveinide kõrghooaeg. Muud jooki väga ei tahakski, sest vahuvein sobib kuulekalt väga erinevate toitudega. Ometi võivad kogemusevahed erinevate veinide vahel olla suuresti erinevad. IO pakubki juunikuu veinideks kolm lopsaka maitsega, kuid väga erinevat vahuveini.

 

 

DIVICI on muistsest Glera viinamarjasordist valmistatud nüüdisaegne ja noobel vahuvein. Noor ja värske. Sobib oma maitsega hästi kõige selle juurde, mida silmad terrassil näevad. Glera viinamarjadest valmistatud veinist peeti juba Rooma impeeriumi aegadel väga lugu. Veini nimi ei koosne mitte suurtest kirjatähtedest, vaid Rooma numbritest. Pudelgi on inspireeritud imposantsetest sammastest, mis selleaegsetele ehitustele kordumatu välimuse andsid.

Ferrari on automaailmast tuntud nimekaimu-vääriline vein, valmistatud klassikalisel šampanjameetodil. Selle aasta Wine Advocate hinnete järgi on kõik Ferrari vahuveinid väärt 100 punkti skaalal rohkem kui 92 punkti. Tippvein küündis suisa 98 punktini. Veinimaja asutaja Giulio Ferrari unistus 1902. aastast saada kunagi oma vahuveinidega võrdseks maailma parimate šampanjamajadega, on kõigiti täitunud.

Rotari vahuveinid on samuti valmistatud klassikalisel šampanjameetodil. Selle aasta Champagne and Sparling Wine World Championshipil tunnistati Rotari parimaks vahuveinimajaks Trento piirkonnas. IO pakutav roosa vein võitis aga kuldmedali. Suurepärane suvejook sobib hästi omaette joomiseks, mereandidega või maasikate kõrvale.

 

 

Kolme erinevat vahuveini saadavad kolm IO peakoka Zaven Ioannesyani rooga mereandidest. Huntahvena tartar maasikate, kukvaadi ja ürdimajoneesiga on mõeldud Ferrari saatjaks. Kammkarbid valge spargli ja forellimarjaga DIVICI kõrvale. Ning grillitud tiigerkrevetid küüslauguga Rotari juurde.

IO köök orienteerub tooraine kvaliteedile. Valib välja parima ning töötleb seda minimaalselt, et sool, pipar ja oliivõli laseksid puhastel maitsetel esile kerkida.

IO maitsereis mööda Itaaliat algab vahuveinikuuga. Teejuhtideks on peakokk Zaven Ioannesyan ja restorani juhataja Karina Tsõbulenko. Kahte Eesti Maitsete Klubi esindajat oodatakse aga ülaltutvustatud jooke ning sööke degusteerima. Kui soovid saada osa puhastest Itaalia suvemaitsetest Tallinnas, siis:

1. Kirjuta oma kontaktandmed allolevasse tabelisse.

2. Mine Eesti Maitsete Facebooki lehele ja tag’i seal kommentaariumis oma sõber, kelle soovid kursustele kaasa võtta.

Fortuuna poolt väljavalitu saab sellekohase e-kirja kolmapäeval, 10. juulil. Head loosiõnne!

NB! Loosimises osaleja hakkab automaatselt saama Klubi uudiskirju järgmiste loosimiste ning huvitavate toidusündmuste infoga. Klubi liikmelisusest ja uudiskirjast saab loobuda kohe, kui soovitakse. Juba registreerunud liikmele topeltkirja ei saadeta.

 

Veel

After 4 Affair

Midagi uut on toimumas. Arenenud söögi- ja joogikultuuriga maades on kombeks tööpäeva lõpul, enne kojuminekut, töökaaslastega veel veidi vabas vormis aega veeta.  Süüakse ja juuakse veidi. Räägitakse asjalikku ja vähem asjalikku juttu. Sõlmitakse uusi tutvuseid teiste asutuste töötajatega ja peetakse plaane lähema aja...
Loe edasi

Köögis Kim Mikkolaga

Niisama must-valge, kui on need pildid meie kandis praegu palju kõneainet pakkuvast kokast Kim Mikkolast, on ka tema suhtumine oma töö resultaati. Tulemus on kas valmis sööjad ahhetama panema või siis ei kõlba kusagile ning läheb uuesti tegemisele. Kimi kokatee algas 15 aastaselt Helsingi...
Loe edasi

Maitseküllane puhkus Eestis

Falstaff soovitab 10 hoolikalt valitud hotelli Eestis, kuhu minna maitseküllasele ja puhkusele kohe praegu, sest kevadeti  pakub Eesti külalislahkus kõige paremat hinna ja kvaliteedi suhet. Vaata nende pakkumisi siin. Seni ei ole märtsi- ja aprillikuud peetud heaks Eesti külastamise ajaks. Need kuud tähistavad talvenuest...
Loe edasi