Klubi

Maitsenädal 34

19. August 2019

Pariis-Tallinn

 

 

Üha rohkem räägitakse, et hea toit ja suurepärased restoranid on see, mis toob Eestisse aina enam väliskülalisi. Et toidu ning restoranide olulisus Eestisse ligitõmbamisel kasvab veel ja veel. Pariis on ilmselt Euroopa kõige tuntum hea toidu ning elunautimise kants. Kuidas tunduvad Tallinna restoranikogemused võrdluses Pariisi omadega?

Mõni aeg tagasi toimus Pariisis üks eriline õhtusöök. Sealne väga populaarne fine dining-restoran Le 39 V kutsus Pariisi toiduteadlikule publikule ühist nelja käe õhtusööki pakkuma meie Silver Saa ja restorani Ore.

Mida Silver nähtust ja kogetust pajatab?

Le 39 V on hästi tugeva visiooniga restoran. Visioon on iseenesest lihtne. Pakkuda külalistele iga õhtul sööki-jooki, mis neid kõnetab ja kiiresti tagasi tulema ahvatleb. Eriline on, kuidas on saavutatud see, et iga töötaja annab iga oma tööminuti jooksul maksimumi selleks, et visioon realiseeruks. Iga päev. Iga nädal. Iga kuu.

Restorani personal on omaniku-peakoka Frédéric Vardoni juhtimisel töötav eesmärgile pühendunud meeskond. Kõik uus ei ole mitte rutiini rikkuv tüütus, vaid veel üks uus võimalus, mis teeb missiooni täitmise lihtsamaks. Eesti restoranid töötavad küll selle nimel, et niisugune ühtne löögirusikas moodustuks, aga selleni, et niisugune aastaid töötaks ei ole vist päriselt veel jõutud.

Eesti on prantslaste jaoks Põhjamaa ning süüa tehakse siin teisiti kui Prantsusmaal. Tooraine on teistsugune, lähenemine on teistsugune. Toit on lõpptulemusena samuti teistsugune, kuid samas prantslaste jaoks üllatavalt hästi mõistetav. Niisuguste kontrastide tutvustamiseks oma klientidele Frédéric Vardon Silveri Pariisi kutsuski.

Le 39 V selle õhtu külalised on hilisemas keskeas heal järjel toidunautimises kogenud seltskond. Just niisugune nagu me Tallinnasse saada ihkame. Õhtusöök läks väga hästi korda. Silveri toidud olid tehniliselt keerukamad ja rohkem traditsiooniliste maitsekooslustega. Frédéricu road jälle tehniliselt lihtsamad, kuid maitsekombinatsioonide poolest julged. Maitstud ja kiidetud sai ka Jaanihanso siider.

Kahe restorani peakokad vahetavad nüüd infot ja retsepte regulaarselt. Mõtetes on ka Frédéric Vardoni uus külaskäik Tallinna (eelmine kord tegi ta siin süüa privaatüritusel), et pakkuda kontrastide tulevärki ka Tallinna palju nooremale ja vähem kogenud restoranipublikule.

 

 

 

Nädala kõige paremad maitsed

 

 

Juba täna õhtul toimub Vahemere-stiilis grillipidu Chateau Minuty veinidega Ammende villas. Neljapäeval pakub Cru peakokk Dmitri Haljukov mereanniõhtusöögi La Grandiosa. Reedel tähistab oma seitsmendat sünnipäeva parimate paladega läbi aegade sees ja grillimenüüga õues ning ohtra šampanjaga igal pool restoran Salt. Laupäeval kuulutab Jahu Tänavagurmee, et tähistamist väärib ka poolteist aastat vanust. Jahu pakub süüa-juua, ja DJ-d hoolitsevad selle eeest, et tants ja trall käiks Jahu terrassil ning kohe kõrval olevas pussipeatuses. Need, kes Jahu juures bussi istuvad, saavad minna edasi restoranide festivalile Rotermanni kvartalis. Pühapäeval toimub Meriväljal kodukohvikute päev.

Veel

Oktoobri valitud maitsed

Ei ole paremat aega kodunt väljas söömiseks, kui oktoober. Restoranid on just valmis saanud sügise menüüd. Ja võistlevad nendega tähelepanu võitmiseks. Kes on enda kätte saanud kõige paremad sügisannid, kes on nendest teinud kõige maitserikkamad road. Eesti Maitsed on kõike uut usinasti mekkimas käinud. Ja...
Loe edasi

Viva la bulba, picadillod ja kohapeal tehtud furikake … Tallinna südalinn saab endiselt üllatada ka kõige nõudlikumaid

SISUTURUNDUS Kuigi Tallinna mitmekesisuses on justkui raske eristuda, on see siiski õnnestunud Viru Toidutänaval, mis lihtsalt koondas enda juurde kokku Eesti säravamad toidutähed. Oma restoranidega on südalinna jõudnud Loore ja Lee asutaja Kristjan Peäske, Ladina - Ameerika maitsete maaletooja Tiina Kõresoo, burgerikultuuri edendaja Dmitri Fomenko,...
Loe edasi

Toidu juurde mineku õhtusöök

See on üldteada, et kõige paremini maitseb toit just selles kohas, kus on kasvanud. Nüüd on aeg selle teadmise järgi käituda.  Laupäeval pakutakse Lõuna-Eestis Lüllemäel õhtusööki, mida saab kogeda vaid üksainus kord. Oma Kolme Sõsara Restorani köögis võõrustab Kerti Vissel Tallinna Fotografiska restorani peakokka Merlin...
Loe edasi