Klubi

Juunis algab ajalugu

7. Mai 2020

 

Eks ole väike ime, et Eesti on oma restoranide ja köögi poolest lugupeetuks saanud. Ei loe see, et meil ei kasva ühtegi niisugust vilja, mis ei kasva mitte kusagil mujal. Ega tee me ka ühtegi niisugust rooga, mida keegi teine ei tee. Loeb meie külalislahkus ja toiduvalmistamise viis.

Eesti jook oli pikka aega söögi taga nii peidus, et ei paistnud õigupoolest väljagi. Siis tuli käsitööõlle revolutsioon ja väikeste pruulijate kesvamärjukese erilised edusammud varjasid korraks kogu meie toidu sära. Õlu oli innukalt uhkes üksinduses, ega otsinudki toiduga mingit klappi. Nüüd on rahu majas. Eesti õlled (mis selleks tehtud) sobivad Eesti toiduga laitmatult kokku.

Happy end? Kaugel sellest. Mitte keegi ei uskunud, et järgmisena vallutavad maailma Eesti siidrid. Ja siis hakkavad mehetegusid tegema džinnid. Rahvusvahelist tunnustust on kogunenud juba üksjagu. Aeg meil siin ise ka oma paremad joogid au sisse tõsta.

Veel nädal aega, 14. maini, on aega täita ankeet ja registreerida oma jook võistlusele “Eesti Parim Käsitöönaps 2020”. Tunnustust jagatakse kuues erinevas kategoorias: brändid ja brändilaadsed joogid, gin, destillaadid ja puskarid, handsa, viski ja viskilaadsed joogid. Tulemused kuulutatakse välja juunis.

Siinkohal on kindlasti paslik vaadata korra ka tagasi ja võtta müts maha Põhjaka mõisa ees selle eest, mis nemad on teinud, et kange napsi käsitöönduslik tegemine Eestis üldse võimalikuks saaks.

Põhjaka viinaköögis destilleeritakse mitut erinevat napsu, mis kõik eristuvad suurepärase kvaliteedi poolest. Kõige tuntum nendest on vahest džinn. Kuidas nende kvaliteet sünnib? Ikka tohutu töö tulemusena. Põhjaka džinnipudeli etiketil on number 57. Miks? Aga sellepärast, et 57. retsept oli tegijate meelest lõpuks rohkematesse pudelitesse panemist väärt.

Põhjaka džinn nr 57 on destilleeritud 16 erinevast ürdist, millest osa on oma aias ise kasvatatud või ise loodusest korjatud. Eesmärk oli teha kerge suvine jook.

Suvi ongi tulemas. Põhjaka džinni saab kõige väiksema vaevaga koju online-kauplusest Talust Koju. Pudel Põhjaka džinni on seal komplektis kuue pudeli tooniku ning sidruniga. Põhjaka joogimeister Märt Metsallik ise paneb joogi sisse sidruni asemel basiilikut.

Sooja suve Eesti jookide seltsis!

Veel

Uma. Tasus oodata

Nimi selle restorani kohta palju ei ütle? Või siiski? Kui juba kohal olete siis selgub esimese pilguga söögikaardile risti vastupidine tõde. U = Unorthodox. M = Modern. A = Asia. Uma on aasia maitsete sõprade kogunemispaik. Resto toidud ei pärine ühestki konkreetsest riigist ning...
Loe edasi

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi