Klubi

Harjutused ausate maitsetega

6. Mai 2020

 

Igal olukorral on omad head ja vead. Lõppema hakkava eriolukorra häid külgi ei ole lihtne üles leida. Neid on imevähe, kuid need on olemas. Vahest kõige olulisem nendest oli see, et tekkis võimalus ise kodus süüa teha ainult ausatest puhastest toiduainetest. Kasvõi iga päev.

Leib resto on lugupeetud söögikoht nii omade kui võõraste seas. Üks väga väheseid kohti Eestis, mis pakub lihtsat, ausat, kohalikku toitu. Mis maitseb nii nagu muiste, aga samal ajal pole grammigi vanamoodne.

Eks pidasime seda harukordseks elamuseks, mida linnas võib pakkuda vaid restoraniköök. Aga tuli eriolukord, Leib resto uksed pandi kinni. Aastate jooksul hoolega välja arendatud koostöövõrk kõige paremate kohalike toiduainete kasvatajatega jäi päevapealt töötuks. Hea, et loodus tühja kohta ei salli ja tühjale kohale tekkis niisamuti üleöö talupood, mis hakkas kõike seda kraami nüüd kodus söögivalmistamiseks müüma. Veidi aja pärast ka resto kokkade poolt valmistatud pooltooteid pakkuma ja Eesti kõige paremate sommeljeede joogivalikut toidu kõrvale.

Miks nüüd kõigest sellest nii suure vaimustusega rääkida? Talupoode ja -turge on Eestis igal pool, pole need mingid imed. Just nimelt! Sest nendega on kaks peamist häda. Kui kaup on läbinisti aus, siis on pood nii väike ja valik nii piiratud, et igapäevane toiduvalmistamine ainult poekaubast ei tule kõne allagi. Aga kui valik on suurem, siis satub sekka juhuslikku kaupa ja  taldrikule ei sünni neid ainsaid õigeid ausa toidu maitseid. Ka talukaubal ja talukaubal võib olla oluline vahe. Nimi üksi veel maitset ei taga.

Talust Koju ongi eriline pood selle poolest, et sealse kaubaga on mitu aastat edukalt restorani peetud. Kaubakett on lihvitud igapäevase toidutegemise vajadustele vastavaks. Meie tegime esimesed ostud kohe, kui kauplus avati ja sattusime kohe sõltuvusse ka. Oleme nüüd teinud harjutusi ausate maitsetega kogu eriolukorra aja ja praegu kardame sõna otseses mõttes aega, kui Leib resto jälle avatakse. Kas siis kaovad juba harjumuspäraseks saanud ausad maitsed meie koduselt toidulaualt niisama äkitselt ära, kui need sinna tekkisid?

Loodame, et nii ei lähe. Et Talust Koju jääb püsima ja ka linnakodudes saavad need, kes tahavad, edasi nautida ausaid kohalikke maitseid.

Kui soovite ka maitsemeeltega mõista, millest jutt käis, siis tellige kaup Talust Koju ja kui endal ideed ei teki, siis valmistage mõni roog Leib resto või blogi Puhas Rõõm retseptide järgi.

 

Pilt: Piret Hanson

Sõna: Aivar Hanson

 

Veel

Lee (ajutiselt) uus tegu ja nägu

Lõpuks ometi hakkab uimane aeg Eesti restoranimaastikul otsa saama. Uusi ja uuenevaid restorane tuleb riburada. Kõige uuem uus on aga see, et üks restoran võib väga vabalt muutuda sootuks teistsuguseks vaid mõneks üksikuks päevaks. Mis seal salata, Lee on väga hea restoran. Ikka on...
Loe edasi

After 4 Affair

Midagi uut on toimumas. Arenenud söögi- ja joogikultuuriga maades on kombeks tööpäeva lõpul, enne kojuminekut, töökaaslastega veel veidi vabas vormis aega veeta.  Süüakse ja juuakse veidi. Räägitakse asjalikku ja vähem asjalikku juttu. Sõlmitakse uusi tutvuseid teiste asutuste töötajatega ja peetakse plaane lähema aja...
Loe edasi

Köögis Kim Mikkolaga

Niisama must-valge, kui on need pildid meie kandis praegu palju kõneainet pakkuvast kokast Kim Mikkolast, on ka tema suhtumine oma töö resultaati. Tulemus on kas valmis sööjad ahhetama panema või siis ei kõlba kusagile ning läheb uuesti tegemisele. Kimi kokatee algas 15 aastaselt Helsingi...
Loe edasi