Klubi

Harjutused ausate maitsetega

6. Mai 2020

 

Igal olukorral on omad head ja vead. Lõppema hakkava eriolukorra häid külgi ei ole lihtne üles leida. Neid on imevähe, kuid need on olemas. Vahest kõige olulisem nendest oli see, et tekkis võimalus ise kodus süüa teha ainult ausatest puhastest toiduainetest. Kasvõi iga päev.

Leib resto on lugupeetud söögikoht nii omade kui võõraste seas. Üks väga väheseid kohti Eestis, mis pakub lihtsat, ausat, kohalikku toitu. Mis maitseb nii nagu muiste, aga samal ajal pole grammigi vanamoodne.

Eks pidasime seda harukordseks elamuseks, mida linnas võib pakkuda vaid restoraniköök. Aga tuli eriolukord, Leib resto uksed pandi kinni. Aastate jooksul hoolega välja arendatud koostöövõrk kõige paremate kohalike toiduainete kasvatajatega jäi päevapealt töötuks. Hea, et loodus tühja kohta ei salli ja tühjale kohale tekkis niisamuti üleöö talupood, mis hakkas kõike seda kraami nüüd kodus söögivalmistamiseks müüma. Veidi aja pärast ka resto kokkade poolt valmistatud pooltooteid pakkuma ja Eesti kõige paremate sommeljeede joogivalikut toidu kõrvale.

Miks nüüd kõigest sellest nii suure vaimustusega rääkida? Talupoode ja -turge on Eestis igal pool, pole need mingid imed. Just nimelt! Sest nendega on kaks peamist häda. Kui kaup on läbinisti aus, siis on pood nii väike ja valik nii piiratud, et igapäevane toiduvalmistamine ainult poekaubast ei tule kõne allagi. Aga kui valik on suurem, siis satub sekka juhuslikku kaupa ja  taldrikule ei sünni neid ainsaid õigeid ausa toidu maitseid. Ka talukaubal ja talukaubal võib olla oluline vahe. Nimi üksi veel maitset ei taga.

Talust Koju ongi eriline pood selle poolest, et sealse kaubaga on mitu aastat edukalt restorani peetud. Kaubakett on lihvitud igapäevase toidutegemise vajadustele vastavaks. Meie tegime esimesed ostud kohe, kui kauplus avati ja sattusime kohe sõltuvusse ka. Oleme nüüd teinud harjutusi ausate maitsetega kogu eriolukorra aja ja praegu kardame sõna otseses mõttes aega, kui Leib resto jälle avatakse. Kas siis kaovad juba harjumuspäraseks saanud ausad maitsed meie koduselt toidulaualt niisama äkitselt ära, kui need sinna tekkisid?

Loodame, et nii ei lähe. Et Talust Koju jääb püsima ja ka linnakodudes saavad need, kes tahavad, edasi nautida ausaid kohalikke maitseid.

Kui soovite ka maitsemeeltega mõista, millest jutt käis, siis tellige kaup Talust Koju ja kui endal ideed ei teki, siis valmistage mõni roog Leib resto või blogi Puhas Rõõm retseptide järgi.

 

Pilt: Piret Hanson

Sõna: Aivar Hanson

 

Veel

Uma. Tasus oodata

Nimi selle restorani kohta palju ei ütle? Või siiski? Kui juba kohal olete siis selgub esimese pilguga söögikaardile risti vastupidine tõde. U = Unorthodox. M = Modern. A = Asia. Uma on aasia maitsete sõprade kogunemispaik. Resto toidud ei pärine ühestki konkreetsest riigist ning...
Loe edasi

Valge spargli festival

Räägime küll palju saksa suurest mõjust meie toidulaual ja söögikultuuris laiemalt, aga ikka rohkem minevikus kui olevikus. Asjata. Spargliga võiksime meiegi laiemalt tähistada värskete toorainete hooaja algust. Kasvab see meil küll, aga kasvatajaid üleliia palju ei ole. Ja valge spargel rohelise kõrval kõlab veel...
Loe edasi

Suve maitsed suhu!

Ennustatakse, et ees ootab soe suvi. See tähendab palju HEAD veini ja mitte vähem HEAD toitu. Aga kui head? Nädala pärast neljapäeval saab mõõtkava paika panna. Hotelli Mövenpick restoranis Roof toimub degustatsioon eriti heade suveveinide ning nendega sobitatud suupistetega. Mida täpsemalt maitsta saab? 5...
Loe edasi