Klubi

Burger ja šašlõkk

20. Aprill 2020

 

Neil, kes ennustasid restoranivaldkonnale suurt tagasiminekut, näib vähemalt praegu olema õigus veel laiemalt, kui nad ise arvata oskasid. Jah, restorane jääb vähemaks, hinnad lähevad odavamaks, töötajatele ei saa maksta enam neid palku. Aga, et restoranid hakkavad pakkuma nostalgiatoitusid ja koduseid lemmikuid?

Kas šašlõkk tuli võimsalt senise vääramatu lemmiku – burgeri – kõrvale ainult suviseks grillihooajaks või selleks, et jääda? Kas restoranid hakkavadki nüüd pakkuma ka kodutoitu ja argumendiks saab see, et on parem, kui keskmises kodus välja kukub? Nendele küsimustele täna veel kindlat vastust ei ole.

Täna jagunevad rohked valmistoidu koju pakkujad laias laastus kaheks. Ühed näevad vaeva oma roogade ümberkujundamisega, et nende maitse ja tekstuur tee peal kaotsi ei läheks. Teised pakuvad… toitlustusteenust, sest see on nõutud vaheldus igapäevasele kodus kokkamisele. Tulemus on sama, mis varem kodunt väljas söömas käies. Et kui kodutööd ette ära ei tee, võid saada sama raha eest maitsva ja tuju tõstva vahelduse asemel päris keskmise käki. Selle eest hoida ei suutnud turumajandus ega tihe konkurents varem ja ei suuda praegu ka.

Üks ennustustest maailma toidumeka Londoni lähituleviku kohta on tumedavõitu. Lühikeses perspektiivis   hakkavad vohama “kohanejad” (niimoodi nimetatakse viisakalt neid, kes teadlikult otsivad kehva kuid seevastu kõige odavamt toorainet, vaatavad läbi sõrmede kehtestatud nõuetele, tembutavad maksudega jne). ToiduKUNST võib pikka aega paeluda väga väheseid. Armutu võitlus tuleb “kohaneva” rämpstoidu ja täisväärtusliku, jätkusuutliku ausa toidu vahel. Aga ainult siis, kui inimkond laiemalt tuleb viiruse vapustuse tulemusena mõistusele. Vastasel juhul ei ole tahes-tahtmata kallimal ausal toidul suuremat võimalust.

 

Sügavkülm on tegija

 

Toidutööstuses ja profiköökides on äkk-külmutamine olnud juba mõnda aega tehnika, mis võimaldab toiduainet pikalt säilitada enne kasutamist. Kui oskuslikult tegutseda, siis head maitsed kaduma ei lähe.

Siigur Restoranid on varem kasutamata puhkused ära puhanud ning tagasi tegutsejate seas. Vahepealset aega kasutati selleks, et nende kiviahjus küpsetatud ja siis sügavkülmutatud pizza pärast ülessulatamist ja koduses ahjus üleküpsetamist võimalikult maitev saaks. Mõnusalt krõbeda tekstuuriga on need tõepoolest. Siiguri restoranidest tellides saab teha ka head. Oma ostukorvi saab paigutada pizza Toidupangale 4 euro eest.

 

Toit koju mitmel moel

 

Kojukande kaks suurt Wolt ja Bolt teevad hiigelkäibeid, aga koguvad ka pea kohale tumedaid pilvi.  Restoranid kurdavad nende kojukande tingimuste üle ja teistsuguste lahenduste pakkumine ei lasknud ennast kaua oodata.

Nosi.ee tuli välja lahendusega, kus restoran ise oma töötajatega korraldab toidu kojukande. See lahendab toidu koju toimetamise teenuse geograafiat ning annab kaugtoitlustamise võimaluse ükskõik kus asuvale söögikohale.

Koduresto.ee toob igal reedel Tallinna ja linnaümbruse kodudesse ettevalmistatud restoranitoidu koos sobitatud joogivalikuga. Kodus peab soojad toidud ise lõpuni küpsetada, et maitseomadused ei kannataks. Sellel nädalal saab nende kaudu toitu viiest restoranist. Järgmisel nädalal küllap juba rohkematest.

Maitsvad Maitsed pakkusid enne eriolukorda restoraniomanikele heal tasemel konsultatsiooni. Eriolukorras saab nende käest tellida ette valmistatud ja ka valmis küpsetatud erinevaid grill-lihasid.

 

Baltic Wine List Awards

 

Baltimaade joogikaartide selle aasta auhinnatute seas hakkas silma, et joogipakkumine Eestis on teinud aastaga olulisi edusamme. Kõrgeima tunnustuse (***) pälvisid Leib Resto ning Time to Wine Bar & Shop. ** väärilised on ANNO Koduresto & Veininurk, Fotografiska, Lore Bistroo, Puri Chef’s Side ja Ribe. * joogikaart on Mantel ja Korstem, Moon, Plan B. Silmas tuleb pidada seda, et täielikku pilti joogikaartidest BWLA ei anna, sest hinnatakse ainult neid, kes selleks ise soovi avaldavad.

 

SALT Virtual PopUp April 2020

 

Salt Restorani pop-up õhtusööke ei pea enam nostalgiaga meenutama. Juba sellel reedel – 24. aprillil -toimub uus Salti pop-up õhtusöök, seekord iga osaleja omas kodus. Koos söögi-joogiga saadab Salt välja juhendi, kuidas kell 19.00 liituda üheks virtuaalseks seltskonnaks, kes saab osa kogu meelelahutusest ja kõikidest emotsioonidest, mida restoran sellel õhtul pakub.

Reserveerige laud. Reedel pange selga paremad riided. Tuleb pidu!

Veel

Viva la bulba, picadillod ja kohapeal tehtud furikake … Tallinna südalinn saab endiselt üllatada ka kõige nõudlikumaid

SISUTURUNDUS Kuigi Tallinna mitmekesisuses on justkui raske eristuda, on see siiski õnnestunud Viru Toidutänaval, mis lihtsalt koondas enda juurde kokku Eesti säravamad toidutähed. Oma restoranidega on südalinna jõudnud Loore ja Lee asutaja Kristjan Peäske, Ladina - Ameerika maitsete maaletooja Tiina Kõresoo, burgerikultuuri edendaja Dmitri Fomenko,...
Loe edasi

Toidu juurde mineku õhtusöök

See on üldteada, et kõige paremini maitseb toit just selles kohas, kus on kasvanud. Nüüd on aeg selle teadmise järgi käituda.  Laupäeval pakutakse Lõuna-Eestis Lüllemäel õhtusööki, mida saab kogeda vaid üksainus kord. Oma Kolme Sõsara Restorani köögis võõrustab Kerti Vissel Tallinna Fotografiska restorani peakokka Merlin...
Loe edasi

Kaks soovitust detsembriks

Kui soovite, et aasta lõpust jääksid eredad mälestused, siis need kaks kohta selle garanteerivad. Glory Hole on tagasi. Esimene tulek eelmisel aastal (kirjutasime sellest siin) püsis hästi meeles siiani, sestap oli, mida oodata. Arvasime, et suurtes piirides sama asi toimub uues kohas ja...
Loe edasi