Ajakiri

Koma. Niisugust Eestit me tahtsimegi!

20. August 2019

 

Nagu sildilt näha, ei ole Koma enam pelgalt resto, vaid on nüüd Koma Pühaste Õlleresto. Järgmisele astmele minek algas veidi ehmataval moel, kui ühel päeval ilmus sotsiaalmeediasse teade, et võtke viimast, Koma sulgeb uksed. Kohkunud klientuuri lohutati ühe sõnaga – “ajutiselt”. Peale mõnenädalast pausi avati uuesti uksed 11. juulil ja alles siis paljastati saladus lõplikult – ambitsioonikas restoran ja kultuslikuks muutuma hakkav pruulikoda ühendavad jõud!

Eesti väikeõlled on viimasel ajal oma käitumist otsustavalt muutnud. Seni isekalt vaid iseenda maitsega eputanud kesvamärjukesed otsivad nüüd toidust kaaslast kõrvale. Põhjalal on juba mõnda aega oma resto, Pühaste kosis nüüd Koma. Küllap kuuleme seesuguseid uudiseid veel.

Esimese kahe tase on meelierutavalt hea. Hakkaks keegi ometi Euroopa (miks mitte ka maailma) õllerestorane omavahel võrdlema või neid edetabelisse seadma. Meie omadelt oleks oodata Ott Tänaku, Anett Kontaveiti või meie võrkpallimeeskonna tasemel sooritusi!

 

 

Igatahes on kõik Koma letil reas olevad 16 õllekraani vahutavat jooki täis. Pisut enam kui pooled on Pühaste õllede päralt ja nii jääb. Pühaste õllerestoran ei ole isekas, kõikide teiste tootjate kõige huvitavamate jookide jaoks leitakse alati ruumi. Tallinlased aga peaksid rõõmustama selle üle, et neid piiratud kogustes valmistatavaid Pühaste õllesid, millest palju räägitakse, kuid mida oma suus tunda saavad vähesed, saavad nüüd olema Komas saadaval, kuniks jätkub.

Tandemi Steffi Künnapu ja Daanius Aasa, kes viisid Koma toidu ja õlle sobitamise oskuse maailmatasemele, kõrval on võtmetegelasena  algusest peale olnud ka Erik Luts (alumisel pildil vasakul) söögisaali on aga tulnud lisaks Pühaste taustaga Kurmet Ainsalu (ülemisel pildil). Selle neliku ettevõtmistest saame küllap rääkida veel mitmeid kordi ja pikalt.

Aga esimene tulemus on väljas kõigile maitsmiseks ning kommenteerimiseks. Meie proovisime ära viis rooga ning nende juurde soovitatud joogid. Kui keegi õllega ei sõbrusta, saab ta söögi kõrvale kokteili. Meie maitsesime iga söögi kõrvale mõlemat – õlut ja kokteili.

 

 

Kurk, vaarikaäädikas, põletatud spargel. Kurgiviilud on tilliõlis marineeritud, nende alt leiab põletatud spargli ning miriniga maitsestatud brokoli. Ahvatleva välimusega kaste on tehtud purvikuõli ja vaarikaäädikaga emulseeritud kurgisüdamikest. Kõrvale kas džinnivaadis laagerdatud Andersoni Jean Ginie või hoopis Koma Sangria, mis on kokku segatud ploomiveinis marineeritud suvistest marjadest, tüümianisiirupist, apelsinimahlast, rummist ja Pühaste õllest Mari.

Väääga suvine. Küllap ka siis, kui akna taga juba sügisilmad.

 

 

Veiseliha böff, marineeritud peet. Hake on veise ristluu-lihast, maitsestatud vaid soola, pipra ja sidruniga. Lisaks balsamico’s marineeritud punane peet ja rukolamajonees. Kogu kupatus on kaetud peedikrõpsudega.

Peet-liha oleks selle toidu tabav nimi. Nii harmooniline kooslus, et raske aru saada, kus on peet ja kus liha, ja kas tegemist on peedi või liha maitsega. Braavo!

Kõrvale saab rüübata Põhaste peedi ja küdooniaga pruulitud gose’t Beetbox. Või kokteili BEET Rosé, mille üks komponent on seesama õlu.

 

 

Kitsejuust, punane kapsas, kaalikas. Kolm kreemi korraga taldrikul. Kitsejuust on tempereeritud ja püreestatud ning saadud valget värvi kreemile on lisatud tilliõli. Roheline kreem on toores jääga blendertatud murulauk ja lilla on lillakapsakreem. Marineeritud valge redise padjal on küüslaugune kaalikasteik.

Kitsejuustu tüütuks muutunud ja restoranist restorani igikestev abielu peediga on lõpuks ometi lahutatud. Hurraa!

Peedi sugulane eespool mainitud Beetboxi õlle näol seisab siiski kiivalt kitsejuustu kõrval joogina edasi. Nende jaoks, kellele peedi ja kitsejuustu paaring on muutunud kinnisideeks. Vabameelsemad saavad selle asendada rohekas-kollast värvi kokteiliga Hernes, millele maitse ning kontsistentsi annavad õun, hernes ning majoraamiõli.

 

 

Lammas, porru, punane sõstar. Balkani-stiilis lambavorstikesed on lambahakkliha segust soolapekiga ja vürtsidega maitsestatud. Piiluvad häbelikult juursellerikrõpsude alt välja. Lisaks on taldrikul röstitud porru ja tilligranita ning kõrvale valatakse punase sõstra kaste.

Kõrvale saab rüübata kas Pühaste IPAt Mosaiik või kokteili Gin Sour, mis tehtud ise kadakapuu ja karikakardega infuseeritud džinnist ning pikendatud laimi gose õllega.

 

 

Oblikas, maasikas, tikker. Koma praegune menüü pakub kahte toitu lõpetuseks. Nii on õigem öelda, sest ei kartul ega oblikas ole kumbki magustoidud. Sõna-sõnalt magustoite ei ole Komas kunagi olnudki. Oblika “haputoit” on petipiimaga oblikavaht marineeritud tikrite ning maasikatega. Selle juurde sobib Pühaste Mari – mustsõstra, vaarika ja põldmarjadega pruulitud hapukas niusõlu. Või vadakuga fermenteeritud rabarberipüreest ning rabarberi ja vaniljega pruulitud õllest kokteil, mis on ülepuistatud pärnaõietolmuga.

 

 

Hapu lõpuga maratonõhtusöök uuenenud Komas on emotsionaalselt magus mis magus. Tugevalt eristuvaid ja omanäolisi restorane on Eestisse hädasti juurde vaja. Koma ja Pühaste liit muutis varem ehk pisut umbmäärase kontseptsiooniga õllerestorani Koma väga konkreetse imidžiga söögikohaks.

Komasse tulla tasub aina kaugemalt ja kaugemalt. Koma esindab kõige uuemat Eesti sööki ja jooki kõige paremal moel. Äsjamöödunud taasiseseisvuspäeva puhul võib Komale mõeldes öelda küll: “Jah, niisugust Eestit me tahtsimegi!”

 

Koma Resto

Telliskivi 1, Tallinn (NB! Mitte Telliskivi linnakus, vaid tänava teises otsas)

broneering@komaresto.ee

Telefon: +372 53 751 111

Veel

Mida väiksem koht, seda suurem elamus

Suured muutused meie restoranimaastikul hakkavad võtma esimesi jooni. Isikupära on kindlasti üks nendest joontest. Rosé by Carre d’Or Uus-Volta kvartalis on väga isikupärase koha stiilipuhas esindaja.     Koha? Jah, mis kohaga on täpselt tegemist, selle peab igaüks ise enda jaoks ise selgeks mõtlema. Resto?...
Loe edasi

Eesti kokakoondis sõidab medaleid tooma

Suured muutused meie restoranimaastikul hakkavad võtma esimesi jooni. Isikupära on kindlasti üks nendest joontest. Rosé by Carre d’Or Uus-Volta kvartalis on väga isikupärase koha stiilipuhas esindaja.     Koha? Jah, mis kohaga on täpselt tegemist, selle peab igaüks ise enda jaoks ise selgeks mõtlema. Resto?...
Loe edasi

Saaremaa hirv jäi alla Lapimaa põdrale

Suured muutused meie restoranimaastikul hakkavad võtma esimesi jooni. Isikupära on kindlasti üks nendest joontest. Rosé by Carre d’Or Uus-Volta kvartalis on väga isikupärase koha stiilipuhas esindaja.     Koha? Jah, mis kohaga on täpselt tegemist, selle peab igaüks ise enda jaoks ise selgeks mõtlema. Resto?...
Loe edasi