“Surf&turf Alexandri moodi,” kuulutab Matthias. Tegemist on väga üllatava maitsekombinatsiooniga, otsekui vähese leemega hapukapsasupiga. Niisugune on uus Eesti köök – nii hea, kui üldse olla saab!
Ja jätkub samas headuses. Angerjast punase kapsa ning sinepiga on saanud Matthiase-aja Alexandri ikoonroog. Siin see on! Kolm aastat tööd, et jõuda just nii perfektselt viimistletud maitsekombinatsioonini. See on praeguse Alexandri teine oluline eripära NOA Peakoka Poolega võrreldes. Viimases võib juhtuda, et toiuportsjon jõuab lauale teistsugusena, kui seda valmistama hakates mõeldi. Loomingulist pulbitsemist ei takista seal mitte miski. Alexandris küpseb kõik pikaldaselt, järelemõeldult, läbitöötatult. Küllap saab olema huvitav jälgida krevettidega seakõhu arengut ajas ja üha suurema täiuslikkuse suunas.
Ja on veel teinegi roog, mis ikooni staatuse kohe-kohe välja teenib. See on õrnalt suitsune hirvetartar. Siinkohal peab kordama sedasama, mis sai juba öeldud söögi alguses. Hirvest valmistatakse süüa paljudes restoranides, proovige seda ja… Alexandri ülemvõim muutkui kinnistub.
Hirvele järgneb “suupuhastaja” – astelpaju espuma. Selle roa suupuhastajaks nimetamine sunnib nina krimpsutama. Suupuhastajad on surnud, nende elustamine on mingi kummaline varem olnu külge klammerdumine. Aga kui ära unustada, millena espuma lauale kanti, on tegemist igati väärika väikese magusroaga, mis väärib oma õige nimega teiste roogade kõrval menüüs eksisteerimist.
Õun kaneeli ja meega lõpetab söögi. Aga need, kes on kõik taldrikud ilusti tühjaks söönud, saavad veel maiustada eriliste juustudega, mida valmistab Matthiase hea sõber Prantsusmaal.
Tulime siia uudishimust, kas Alexander suudab panna vastu NOA Peakoka Poole võidukäigule. NOAs ei suutnud me otsustada, kumb on parem, kas omnivore või herbivore menüü. Teine viik järjepanu peegeldaks juba otsustusvõimetust.
Vastata küsimusele, kas Alexander suudab vastu panna, ei ole üldse keeruline. Suudab, ja kuidas veel! Kumb võitis südame kahe viimase söögi põhjal?
Kuna südant mitme vahel jagada ei ole ka ilus (lisaks otsustusvõimetusele), siis… Alexander! Ja kas teate, miks? Läksime sinna päris kindla eelarvamusega, et praegu nad küll NOA vastu ei saa. Seega, kas on tegu arvamusega, mis põhineb eelarvamusel?!
Paraku just täpselt nii see on. Restorani minnakse enamasti mingi meelestusega, kuid arvamus ei saa olla aus, kui see ei tule puhtalt lehelt. Pealegi on sõna, mis toidu kohta öeldud, alati tugevam ja kestvam, kui toit ise. Toit läheb järgmisel päeval kõige kaduva teed, aga sõna jääb kestma ja läheb liikuma.
Asi on isegi hullem. Restoranide kohta avaldatakse arvamust või räägitakse häälekalt kaasa ka ilma, et oldakse nendes üldse käidudki. Tõejärgses maailmas (niisugune praegust meediat puudutav väljend võidab üha enam populaarsust) saab olla kindel ainult iseenda arvamuses. Aga ka siis peab veel järele mõtlema, kas see arvamus põhineb eelarvamusel või on päris aus arvamus.
Jälgi meid