×

MITTE AINULT KOHVIK

Kohviku (aga tegemist ei ole kohvikuga) nimi ajab kergesti segadusse selle, kes ei ole Eesti eripäradega eriti kursis. Mosaiik on täistabamus. See Kuressaare keskväljaku veerel asuv söögikoht on mosaiik mis mosaiik. Aga palju rohkem, kui lihtsalt kohv. Mosaiik on stiilne casual dining-resto.

Kohvikuks nimetamisega seotud segadus – mitte-eestlastele tuleb see ära seletada – pärineb Eesti iseseisvusele eelnenud ajast, kui kõik oli ülitäpselt määratletud. Restoranid olid kõige kõrgem ja peenem tase, kohvikud kohvi ja saiakestega lihtsama toiduga ajaveetmiskohad ning sööklad lihtsalt kõhu täitmiseks.

Nii ei tihka paljud söögikohad ikka veel ennast restoraniks nimetada, et endast mitte kohe alguses väärat muljet kujundada. Mosaiiki võib minna kohvi jooma küll, see on neil väga hea. Kohvist palju olulisem aga on nende mosaiik erinevatest söökidest ja jookidest. Neil omavahel puudub märgatav ja arusaadav seos. Kõigest kokku moodustub aga maitseterikas ja värvikirev kooslus, millest koha iseloomustamiseks ühe söögi või joogi esiletõstmine oleks ülekohtune kõigi teiste suhtes.

Mosaiik on iga-aja-resto, kus pelgalt tassile kohvile tulnu ei häiri neid, kes on parasjagu ette võtnud kogu mosaiigi äramaitsmise.