×

Kahe miljööga restoran

Ilusal suvepäeval restorani Leib külastamine on vaatamisväärsus omaette – suur roheline aed, kus lauad on kaetud otse murule, terrassile ja veel ka müüriterrassile. Restoranis sees ei söö nendel päevadel keegi. Teist niisugust aeda Tallinna vanalinnas ei ole. Muul ajal süüakse restorani siseruumides. Nendes on olud uhke aiaga võrreldes hoopis tagasihoidlikumad, aga seda enam pääseb mõjule Leiva toit – uus Eesti köök, kus iga toidu lugu ulatub aastatetaguse Eesti traditsioonilisele toidulauale.

Paar viimast aastat on räägitud, et Leiva lennukad ideed on otsa saanud ja aastatepikkune Eesti toidu uuendamine on nad ära väsitanud. Kui olete niisugust juttu kuulnud, siis unustage see ära. Leib tundub olevat läbi aegade kõige paremas vormis. Rohelise herne-kombucha-supp suitsutatud metspähklite ja küpse Andre Farmi juustuga pärineb aegadetagusest tummisest hernesupist talulaual, aga on saanud hoolikalt viimistletud tasakaalus maitsetega efektseks linnarestorani roaks. Või vinnutatud peedihake, kus peet on esmalt vinnutatud, siis äädikatega “ellu äratatud”, seejärel taas kuivatatud ning serveeritud grillitud hapusaial kuusevõrsekreemiga. Nii sügavalt puhast ja nüansirikast peedimaitset ei ole Eestis seni suudetud välja võluda.

Restorani osanik, auhinnatud sommeljee Kristjan Peäske, on oma restoranist teinud “sommeljeede farmi”. Siit tuleb uusi sommeljeesid, kes võidavad ühe tunnustuse teise järel, muudkui juurde. Soliidsesse joogikaarti tasub sukelduda ennekõike hariduslikel kaalutlustel. Muus osas kuulake Leiva sommeljeede nõuandeid, siis saate maitsta jooke, millest palju infot ei liigu ning mille klapp toiduga on laitmatu.