×
79
Toit: 32/40

Borš pelmeenidega

Art Priori on restoran, mis ükskõikseks ei jäta kedagi. Vahetuvate hinnaliste kunstinäitustega restorani ruumides ja selgete toidukunsti ambitsioonidega roogadega taldrikutel on Art Priori kolme aastaga pakkunud kõneainet rohkem kui teised suudavad kümnega. Viimane aasta on vahest küll olnud vaiksem, aga kindlasti mitte vähem loominguline. Restorani senine moodne maailmaköök on viimase menüüga süübinud hoopis Vene köögi klassikasse.

Stroganina on Venemaa põhjaregioonidest pärit supervärske kala valmistamise moodus, kus see lihtsalt sügavkülmutatakse ning siis natuke aega enne serveerimist pisut soojeneda lastakse ja siis imeõhukeste viiludena serveeritakse. Kalaliha krudiseb hamba all sarnaselt värskelt maha sadanud talvelumega ning on nii puhta kala maitsega kui olla saab.

Art Priori pakub stroganinat, kus taldrikul on kõrvuti lõhe-, tuunikala- ja võikalalõigud. Vodka on niisugusele eelroale kõige sobivam paarimees. Restoranis saab valida Eesti, Vene ja Prantsuse viina vahel. Küllap ei ole seegi valik juhuslik – Art Priori praegune köök on kõige enam mõjutatud just nende maade köökidest.

Järgmise roana Vene köögi klassikast otsustame borši kasuks. Kõigepealt toob ettekandja lauale kausid, mille põhjas on… Pelmeenid. Jah, boršipõhja koostisained on nende pelmeenide täidiseks! Pelmeenid valatakse üle härjasabadest ja peedimahlast kokkukeedetud puljongiga, millele omakorda puistatakse lämmastikuga jääkülmaks külmutatud hapukooreterad. Kuuma ja külma võitlus suus võimendab suurepäraselt õrnhapukat peedi maitset.

Joogivaliku poolest ei ole Art Priori mitte vodka, vaid päris kindlasti veini nautimise koht. Ettekandja soovitab borši kõrvale Domaine Henri Delagrange Pinot Noir’i ja see paar on otsekui teineteise jaoks loodud. Art Priori veinikaart on luksuslik ja teiste Tallinna restoranidega võrreldes hinnalisem. Restoran oma kunstiväärtusliku miljööga on väga sobiv koht niisuguste veinide nautimiseks.

Eesti Restoranijuht 2019