×

Üks restoran, kolm muljet

Kadakad ja tuuline ilm on need, millega Muhu saarele sattunud külaline enamasti esimesena kokku puutub. Talvel saarele saabunud Pädaste mõisa Frankfurdist pärit uus peakokk Stefan Berwanger ei ole erand. Saare lihtsa elu kõige suuremaks mõjutajaks on ilm. Muu maailma keerulisi kombeid kohalik rahvas omaks ei võta. Seda iseendaga juhtunud lugu jutustab Stefan Berwanger nüüd restoranis Alexander oma degustatsioonimenüüga edasi kõikidele Pädaste mõisa arvukatele külalistele.

Mõis on endale aastatega nime teinud enese hellitamise kohana põhjamaise karguse ja tillukese saare eksootika keskel. Kaugemalt tulevad huvilised reserveerivad toad varakult ette ära ja lähematele jäävad ülejäänud. Kõik peaksid arvestama sellega, et restoran jätab endast kaks erinevat muljet. Ühe nendele, kes mõisas ööbivad. Teise neile, kes siia lihtsalt sööma tulevad. Ja küsimus ei ole mitte restoranis, vaid külalises endas. Alexandris pakutava täielikuks mõistmiseks on vaja veeta mõisas natuke aega. Elada kasvõi üks päev siinset elu.

Alexander pakub Põhjala saarte kööki. Toitusid sellest, mis oma ja naabersaartel kasvab või püütakse. Varem oli see rohkete keeruliste kokatehnikatega tehtud luksuslik mõisatoit. Stiilipuhas fine dining. Stefan Berwangeri poolt pakutav on rohkem ausa lihtsa puhta toidu luksus. Koka roll on suurem tooraine valimises ja vähem selle töötlemises. Roog nimega Tomatid koosneb erinevat värvi ja erineva maitsega minitomatitest, mis on kurgivedelikus marineeritud ning värske kurgi viilude ja kurgisorbeega serveeritud. Muhu lammas on lõige keldris hoitavast lambarümbast koos erivärviliste röstitud porganditega. Erinevad külalised võivad saada erinevad lõiked, sest söögiks tehakse üks rümp korraga.

Kuna mõis saarel on talvel suletud, tuleb Alexandrist kolmanda mulje saamiseks külastada Pädaste talvist esindust Tallinna vanalinnas. Seal ootab üks suurem laud, mille ümber mahub istuma paarkümmend inimest väikeses söögitoas. Peakokk pakub seda, mis sügisel mõisas ette valmistatud on ja viimistleb toidud külaliste silme ees.

Eesti Restoranijuht 2019