×
91
Toit: 37/40

Tuli ja suits

Tule, suitsu ja ei millegi muuga on inimkond oma toitu valmistanud aegade algusest peale. Kuniks elekter muutis elu hoopis teistsuguseks. Selleks, et liikuda edasi, peab mõnikord minema hoopis tagasi. NOA Peakoka Pool, Eesti fine dining’u teenäitaja, just niimoodi tegi. Moodne köögitehnika jäi sama katuse all oleva lihtsama restorani NOA kööki. Kui Peakoka Poolel nüüd pimedal ajal valgus päris ära kustutada, jääb mulje, otsekui oleks köögi asemel tegemist sepikojaga – elav tuli lõõmab, söed hõõguvad, tossu tõuseb…

Aga fine dining ei kadunud kusagile. Moodsa toidu valmistamine ürgsel moel on veel peenem kunst, kus kokal oma oskuste ja teadmiste demonstreerimiseks moodsad abivahendid puuduvad. Sütel podisevasse kastmekatlasse pistetakse mõnikord põlev halg, et maitse tuleks ehedam. Päris kõike, mida köögis tehakse, ei pea külaline ilmtingimata teadma. Robustse meetodi kooselu peene tulemusega on veel noor ja habras.

Üht-teist siiski näha saab. Näiteks seda, kuidas seapeki kuubikud pannakse koonusekujulises metallanumas süte sisse rasvaks sulama. Siis sellesama rasvaga õhukesed põdralihaviilud üle valatakse ning liha ongi parajalt küps.

NOA Peakoka Poolel on kaks selgelt teistest paremat lauda. Üks on osa lauast, kus restorani kokad ka ise oma tööd teevad. Siin istudes jääb mulje, et oled ise ka osaline nende toitude valmistamises, mida sööd – nii lähedal silmadele ja suule toimub kõik. Teine, parem laud, on L-kujulise kokkade töölaua tagumises otsas. Siin saad tunda ennast peakokana, sest ühegi koka mitte ükski liigutus ei jää märkamata. Neid laudu saab reserveerida täiendava tasu eest. Küsige julgesti!

On veel üks asi, mida soovitame julgelt ette võtta – valige toitude kõrvale mahlapakett! Või kui olete kahekesi, siis ühele veini- ja teisele mahlapakett. Veinipakett on oivaline, üks haruldus ajab teist taga. Kuid mahlapakett on veelgi oivalisem. Veriapelsin juurselleriga, ananassi-kurgi-koriandrimahl, paprika-tšilli-valge šokolaadi jook…

NOA Peakoka Poolel tuleb külalisel valida kahe maitsmismenüü vahel. Pikem, üksteist rooga “pikk”, ning lühem, kaks toitu vähem. Nende sütel ja suitsuga sündinud köök on muljetavaldav elamus ka neile toidusõpradele, kes juba kõike näinud ja maitsnud.

Eesti Restoranijuht 2019