×
72
Toit: 29/40

Talutoit mõisaköögis

Põhjaka mõisast on ajaloo tuuled karmilt läbi puhunud. Praegune üksik maja puude vahel kaugemalt vaadates küll uhke mõisa mõõtu välja ei anna ja lähemale minnes midagi paremaks ei muutu. Maja on just nii palju korda tehtud, et kõige hädavajalikum oleks restorani pidamiseks olemas.
Kui mõisates pakutakse enamasti toretsevat toitu, siis on Põhjaka ka selle poolest erand. Siin köögis valmistatakse väga lihtsat ja kohalikku maatoitu. Kohe, kui esimene roog on laual, kaob aga see hädapärast-tunne sootuks ja enam tagasi ei tulegi. Mitte kunagi.
Seitsme aasta jooksul on Põhjakal kõik tegevused edasi arenenud tohutu kiirusega. Ainult maja ise on muutumatuna püsinud. Suvel pakutakse süüa vabas õhus mõnusa katusealuse all. Pisut eemal elavad oma loomad ja linnud otse aiamaa kõrval.
Teeäärsest restoranist on välja kasvanud Põhjaka Kulinaaria, mille toodangut müüakse puhtast algupärasest toidust lugu pidavates kauplustes üle Eesti. Põhjaka Viinaköögis valmivad astelpaju- ja pihlakanaps ning kuusevõrseviin. Kõike seda saab siit kohapealt ka kaasa osta.
Põhjaka restoranist sai alguse kitsejuustu kasutamine, mis levis paljudesse teistesse restoranidesse. Lisaks on veel mitmest teisest roast saanud suisa kultus, näiteks silgud ja pasteet ning pavlova ja Napoleoni koogid.
Välimuselt mõisa mõõtu mitte välja andev asutus teeb tööd ja tulemust mitme mõisa eest. Kuigi laual on ikka seesama lihtne talutoit ning kõikide külalistega suheldakse endiselt niisama lihtsalt, aga alati siiralt.

Eesti Restoranijuht 2018