×
84
Toit: 35/40

Eesti toidu teekond

Restoran Ö pakub süüa rännaku vormis. See ei tähenda, et klient peaks jalad kõhu alt välja võtma ja kõndima ühest kohast teise, et igal pool väike amps võtta. Tegemist on tingliku rännakuga ühtede maitsete juurest teiste juurde. Kõikidel nendel on oma päritolu ja lugu. Ette saab võtta nii seitsmest kui ka üheteistkümnest roast koosneva rännaku.
Tee peal ei tee paha ka restorani Ö kujunemislooga tutvumine. Moodsa toidu pakkujana alustanud restoran seikles esimesed aastad kohalikke maitseid Aasia omadega kombineerides. Seejärel hakkas restoran keskenduma üha enam ja enam kohalikele maitsetele, kuni see ennast kiiresti ära tasus.
Kui kümme aastat tagasi kuulutati esimest korda välja Eesti restoranide edetabel, oli Ö kaks esimest aastat selle tipus. Seejärel tulid restorani jaoks raskemad ajad ja vahetusid tegijad, kuid paremate hulka on Ö kuulunud kogu aeg.
Viimastel aastatel on restoran andnud jälle märku sellest, et kõik, kes tahavad Eestis olla kõige paremad, peavad olema valmis Ö-ga konkureerima.
Praegu juhib Ö-d (ja ka samas majas asuvat „tasku“ restorani Kaks Kokka) peakokkade tandem Ranno Paukson ja Martin Meikas, kelle jaoks on Ö märgiline nimi. Nimelt on mõlemad saarlased ning Saare murrakus on ö-tähel palju olulisem roll kui Eesti keeles muidu. See täht on saarlaste tunnuseks.
Mõlemad Ö toiduteed viivad ka Saaremaale mitu korda ja mitmel moel. Saaremaa on Eesti toidu kõige tuntum kaubamärk. Söögisaalis avaneb mõnedest parematest laudadest kitsa akna kaudu vaade ka köögis toimuvale. Seal askeldab nooremapoolne personal nokkmütsid uljalt peas, mille all sünnivad rutiinivabad ideed. Seda ise väga afišeerimata on Ö viimastel aastatel olnud Eesti köögi üks kõige peamisi edasiarendajaid.
Ö toiduteekonnad on hea võimalus tutvuda Eestiga parimate maitsete kaudu, mida see maa pakub.

Eesti Restoranijuht 2018