×

Jõujaam

Restoran ja järsku mingi… jõujaam, no kuulge!?
Ootamatu küll, aga kohasemat võrdlust me pärast pikka vaagimist ikkagi välja ei mõelnud. Jõujaamaks sai NOA siis, kui Peakoka Poolel asus tööle alati palju kõneainet põhjustava restorani Art Priori kohe esimesel aastal Eesti restoranide edetabeli tippu lennutanud kolmik: peakokk Orm Oja, teenindaja Aigi Parker ja sommeljee Sander Kink.
Muidugi oli NOA Peakoka Pool Eesti kõige parem restoran juba siis, aga niisugust jõudu, oskamist ja tahtmist kui sündis niigi tugeva kollektiivi täiendamisest kõige kardetavamate võimalike konkurentidega ei ole ühegi restorani seinte vahel varem üheskoos nähtud. Sellest pidi saama uus tase. Ja sai ka!
Oleme suured veinisõbrad. Toit ilma veinita on meie meelest otsekui orkester ilma dirigendita. NOA Peakoka Poolel tellime alati aga võrdluseks veinipaketi kõrvale ka mahlavaliku. Iga kord oleme sunnitud tõdema, et Sander Kingi mahlade segamise ideed on ulmelised. Vein on siin mahladega võrreldes toidule igav partner!
Ei, see ei tähenda, et veinidega tehtaks vähem tööd. Kes mahlasid ei maitse, kiidab veinivaliku väga huvitavaks, piisavalt ootamatuks ja toiduga hästi sobitatud paketiks. Aga mahlasid PEAB proovima.
Nii palju juttu söögi, joogi ja restorani jaoks hetkel aktuaalsete tegevuste kohta kui NOA Peakoka Poolel mujal Eestis ei kuule. Restorani teenindus on informeeriv ja väga tähelepanelik. Restorani unikaalses miljöös valdavad nad hästi elamuse loomise maagiat. Seda enam, et miljööl on NOA elamuse kujunemisel eriti oluline roll. Pika õhtusöögi jooksul muutub valgus (olgu looduslik või kunstlik) mitmeid kordi. Pimedal ajal on hea soolaste ja magusate roogade vahel teha väike paus ja käia terrassil, et vaadata otse restorani eest algava mere mängu, taustaks Tallinna silueti tuled. Mida halvem ilm, seda uhkem vaatemäng!
Ja lõpetuseks toidust… just lõpetuseks! Kõik me ju käime restoranis ikkagi söömas. Sisimas ihkame aga iga kord midagi rohkemat. Soovime elamust, aga ka kõige parem toit ei loo seda üksinda, kui jook, teenindus ja miljöö ei aita omalt poolt võrdväärselt kaasa.
NOA Peakoka Poole jõujaama tuum asub köögis. Siigur Restoranide grupi (NOA Peakoka Pool, NOA, Tuljak OKO, Paju Villa) partner-peakokk Tõnis Siigur ei käsi oma restoranide köögipersonalidel realiseerida oma isiklikku loomingut, vaid on iga aastaga üha rohkem lihtsalt mentoriks. Selles rollis tuleb tal kõige paremini välja noorte ja ambitsioonikate kokkade leidmine, nende innustamine ja motiveerimine.
Köögis tehakse süüa ennekõike lahtisel tulel ja suitsuahjus. Ulmelised maitsekombinatsioonid saavad Peakoka Poolel alguse ikkagi toidust. Toidud ja mahlad ei konkureeri omavahel, vaid kutsuvad esile harmoonia. Näiliselt ei ole selleks palju vaja. Ahjus suitsutatud ja küpsetatud tomat koos lihtsa ja puhta rabarberimahlaga kõlab nagu võiks igaüks neid ka ise kodus (järgi) teha. See mõte kaob aga koos esimese ampsu ja lonksuga. Asemele tuleb risti vastupidine mõte – seda ei suuda järgi teha mitte keegi!
Ei peagi, kuna NOA Peakoka Poole jõujaamas on piisavalt võimsust. Vilju jätkub kõigile.

Eesti Restoranijuht 2018