×
74
Toit: 28/40

Kõik algab leivast

Eestis ei kulu kaua aega selleks, et aru saada, kas tegemist on väga hea restoraniga või mitte. Kohe, kui lauale tuuakse leib, saab kõik selgeks. Selle kvaliteedi põhjal võib kõiges järgnevas olla juba üpris kindel.
Restorani Leib Resto & Aia leib õigustab restorani nime. Kui traditsiooniline rukkileib võib olla küllaltki kuiv, siis Leiva leib on kõige mahlasem ja suussulavam kõikide rukkileibade seas.
Leib on väliselt lihtne restoran, mis nõuab süvenemist. Kaaslastega juttu ajades võib jääda tähele panemata, kui hea see restoran tegelikult on. Enda seadmine Eesti traditsioonilise köögi kitsastesse raamidesse ei ole olnud neile kerge. Midagi ei ole parata, siinse (talupoja)köögi juured on lihtsad, et mitte öelda igavad kõikide tänapäeva ahvatluste ja võimaluste juures. Kuid viimasel aastal on Leib leidnud uut inspiratsiooni.
Muu hulgas on nad julgenud praegu populaarsed taimetoidud tuua oma muidu vanadel traditsioonidel põhinevasse kööki (Eesti „püha“ roog on ju sealiha!), mis ei ole pelgalt moega kaasas käimine. Porganditartar on kõigepealt dehüdreeritud, seejärel äädikaga „ellu äratatud“ ning serveeritud porgandi-astelpajukreemi ja kuivatatud tatraidudega. Maitse on väga eriline. Kui ei teaks, et tegemist on porgandiga, võiks pakkuda mistahes eksootilisi vilju.
Toidu kõrval tuleb Leivas alati tähelepanu pöörata joogikaardile. Sinna leiavad esimesena tee kõige uuemad uudised Eesti käsitööjookide vallas. Leib pruulib oma õlut. Mitte ühte, vaid mitut erinevat. Lisaks pakub restoran omavalmistatud akvaviti ja teisi maitseviinasid.
Ka kõige viimaste veinimoe uudistega võib samuti siia julgelt tutvuma tulla. Sellesama porganditartari kõrvale pakutakse biodünaamiliselt toodetud Itaalia apelsiniveini.
Miljöö on veidi klubilik, kuna tegemist on Šoti klubi endistes ruumides tegutseva restoraniga. Seepärast võtab restorani ees olevasse aeda sisenejat esimesena vastu Sean Connery büst. Eestimaal ja Šotimaal on tegelikult palju sarnast, seda ka söögi ja joogi puhul.

Eesti Restoranijuht 2018