×

Juur on eluviis

Restorani Juur juured on sügavalt… kohvis. Põhjamaises külmas kliimas on kohv oluline jook ning mida olulisem miski on, seda rohkem tehakse sellega tööd ja nähakse vaeva. Restorani omanikfirma Gourmet Coffee on Eestis hea kohvi uue laine sümbol. Nemad hakkasid esimesena ostma haruldasemaid kohviubasid oksjonitelt ning ise Eestis kohvi röstima. See on nüüdseks arenenud veelgi kaugemale. Nimelt õpetab ja nõustab Gourmet Coffee arengumaades haruldase kohvi kasvatamist ning ostab ära esimesed partiid.
Seda on vaja teada mõistmaks, et ka Gourmet Coffee omanduses olev Juur on kohe algusest peale midagi enamat kui lihtsalt restoran. See on eluviis. Restoran Juur on kontorite linnaku Ülemiste City esindusrestoran. Siin käiakse söömas igapäevasest kõhutäitmisest olulisemaid lõunaid. Linnak on suur ja tark, siin haudutakse olulisi tulevikuideid ning peetakse lugu toidust, mis on nende mõtete vääriline.
Õhtuti, kui linnak tühjeneb, tuleb Juure elustiil esile. Alles möödunud aastal avatud restoran pakub Tallinna kõige ambitsioonikamat fine dining elamust. Seda tehakse pühendunult ja põhjalikult, keskendudes Eesti Uue Köögi arendamisele. Restoranil on Lõuna-Eestis oma talu ning ettevalmistamisel linnafarm restoraniga samal kinnistul.
Juure toit on teistsugune, millest saab aimu kohe, kui lauale tuuakse leib. Kanepileib, mis näeb välja ja maitseb kõigist ülejäänud Eesti leibadest teistmoodi. Kõiges, mida Juur pakub, on midagi neile ainuomast ja julgelt seniolematut, alates sellest samast kanepileivast ja lõpetades männikäbi teega. Juur ajab oma juuri niisugusesse mulda, kus teised väga ei söanda olla. Kodumaise tooraine kasvatamise oskused jäid pikal nõukogude ajal unarusse ning traditsioonid katkesid. Need ei taastu aga üleöö, mispärast on kõige ambitsioonikamad restoranid kohaliku toorainega ettevaatlikud.
Juur teeb otse vastupidi. Uus restoran ei häbene seda, et nende enda juured on veel päris lühikesed ning ei karda katsetades eksida. Eksimused enamasti lauale ei jõuagi, kliendi piiride kompamised aga küll. Rukkipuder kitsejuustu, plaksukruubi, soolasidruni ja ebaküdooniaga on leivale kohe järgmine traditsioonide tõlgendamine täiesti uuel ja ootamatul moel.
Juures saab aimu, et Eesti kohalikud joogid hakkavad meie toidulaual üha rohkem ruumi tagasi nõudma välismaistelt jookidelt. Käsitööõlu ja -siidrid on ennast juba kehtestanud ning seni vaid magustoitude kõrvale sobitunud marjaveinid otsivad järgmisena laiemat ruumi.
Muidugi ei tohi Juurest lahkuda ilma kohvi joomata. Juur on eluviis, alates aperitiivist ja leivast ning lõpetades magustoidu ja kohvi või teega. Sellest osa saamiseks ei pea restoranikülastaja omalt poolt tegema midagi muud kui pisut sööma ja jooma.

Eesti Restoranijuht 2018