×
73
Toit: 30/40

Eesti köögi värsked tuuled

Restoranil Farm on vaateaken, mis peatab inimesi tänaval. Metsloomade topised peavad laua taga suuremat sorti pidu. Kas niisuguse vaateakna taga saab üldse olla tõsiseltvõetav söök ja jook. Eestlasi peetakse suletuteks ja endassetõmbunuteks. Sarnane on olnud ka Eesti pärimustoidu lugu – värvi- ja maitsevaene. „Toiduga ei mängita,” tavatsetakse Eestis öelda ja sellesse ütlemisse surmtõsiselt suhtuda.
Farm talitab teisiti. Loomapidu akna peal on võib-olla küll teine äärmus surmtõsidusele, aga sellest ei maksa lasta ennast eemale peletada. Kui astute edasi söögisaali, võtab teid vastu küll pisut üledramatiseeritud interjöör, aga tõsine taustamuusika ja avatud köök, mis silmamoonutustele ruumi ei jäta.
Farm on Uue Eesti Köögi julge edendaja, kus tabusid ei tunta, aga toiduga ikkagi ei mängita. Eriliselt õnnestunud on eelroad ja supid, kus juba toitude nimetused peegeldavad seda fantaasiat, millega söögid on valmistatud. Vürtsikilu pakutakse pulgajäätisena, veisesabasülti sooja supina mädarõika-hapukoorevahu pilve all, traditsioonilise rustikaalse hapukapsasupi edasiarendus aga võtab päris sõnatuks. Nii suurte sammudega ei ole Eesti traditsioonilist toitu edasi arendatud juba päris mitu aastat.
Joogimenüüs tasub tähelepanu pöörata väikestele Eesti lipukestele. Need tähistavad kohalikke, enamasti käsitööjooke. Allikukivi Veinimõisa rabarberivein on hea aperitiiviks ja huvitav selle poolest, et temperatuuri muutudes muutub ka veini maitse. Seda teil tõenäoliselt enam kogeda ei õnnestu, sest head käsitööjoogid valmivad Eestis väga piiratud koguses. Aga võtke julgus kokku ja proovige mõnda kohalikku marjaveini või kui see tundub liiga ekstreemne, siis vähemalt siidrit või õlut. Eesti köögi joogipool areneb praegu hoopis kiiremini kui söögipool.

Eesti Restoranijuht 2018