×

Kohtume kell 18.30

Restorane Alexander on nüüd kaks. Esimene asub endiselt Pädaste mõisas Muhu saarel ning on avatud kevadest hilissügiseni. Talvisel ajal võõrustavad Pädastest tuntud restorani võtmeisikud külalisi Tallinnas Toompeal asuvas restoranis Chef’s Table.
Alexander Chef’s Table on ühe-laua-restoran, mille ümber mahub istuma 14 inimest. Terve õhtu jooksul on laud ja kogu restoran ainult seltskonna päralt. Restorani miljöö saab tegelikult alguse juba ukse tagant hoovist. Kõigepealt tuleb helistada ühte tavalist korteri uksekella mitmete seast, misjärel avaneb uks mainitud hoovi. Kui ilm vähegi lubab, tabab sisenejat siin esimene lummus. Vaikus, rahu ja ajatu soliidsus.
Restoran ise on kööktuba, kus kogu toiduvalmistamine toimub otse laudkonna silmade ees. Kokad ja teenindav personal on koduselt riides. Eriline toit ei ole siin mitte pidupäev, vaid lihtsalt veel üks tore argipäev.
Meeleolu loomisega teevad peakokk Matthias Diether ja teenindusjuht Carlo Vanzan algust, kuid sealt edasi oleneb kõik juba seltskonnast endast. Enamasti kogunevad ühe laua taha sööma inimesed, kes üksteist ei tunne. Neid ei ühenda sama toidukultuur ega isegi mitte emakeel. Ometi juhtub mõnikord ka nii, et eraldi saabunud inimesed lahkuvad üheskoos, sest tärganud tutvust soovitakse otsekohe jätkata.
Eesti toidukultuuriruumis on pikk laud ajalugu. Sada aastat tagasi koguneti sageli niisuguse laua taha. Seda tegi aga perekond, sugukond või vähemalt tuttavad. Mitte kunagi võõrad. Chef’s Table’iga saab ajaloo ring täis. Nüüd on pikal laual uus mõte ning otstarve. Toit ühendab.
Matthias Dietheri teise Alexandri-aasta lõpus paneb ta lauale toitusid, mis varem siia ei kuulunud. Seni on Alexander arendanud Põhjala Saarte Kööki ainult kõige kohalikumat toorainet maksimaalselt väärtustades. Tööpõld on olnud avar, et mitte öelda lõputu.
Täna toob Alexander Eestisse aga inimesi, kes siia muidu ehk üldse ei tulekski. Restoran on avanud Eesti uksed ning avab nüüd ka oma köögi uksed kaugemalt pärit toiduainetele, mis ei domineeri, vaid rikastavad kohalikku maitsemaailma.
Menüü antakse Alexandris külalisele pärast sööki meenena kaasa. Mida süüakse, see selgub iga külalise jaoks kohapeal. Kohtume Alexander Chef’s Table’is kell 18.30, sest kell 19 algab õhtusöök kõigi jaoks korraga!

Eesti Restoranijuht 2018