×

Põhjamaiste naudingute oaas

Pädaste mõisa muinasjutt sai alguse 21 aastat tagasi. Siis soetasid Imre Sooäär ja Martin Breuer täiesti laokil, kuid imelise looduse keskel asuva Pädaste mõisa. Kui nad rääkisid kohalikele, et kunagi tulevikus leiduvad inimesed, kes tulevad mujalt maailmast Eestisse ainult selleks, et veeta mõned päevad väikesel ja tundmatul Muhu saarel, kus mõis asub, siis neid edasi ei kuulatud. Ometi see unistus realiseerus. Miks?
Pädaste kujutab endast harvaesinevat kombinatsiooni saare kohalikust igapäevaelust ja luksusest. Kõige parema ettekujutuse Pädaste mõisa olemusest saate, kui ööbite hotellis, kasutate spaa teenuseid ja einestate mõisa restoranis Alexander.
Aastatega on restoran Alexander omandanud staatuse, mis seab verstaposte kogu Eesti restoranikultuuri arengule. Esmalt suudeti lihtsast kohalikust toidust välja võluda tõeline gurmee. See andis indu kohalikele kaluritele ja põllumeestele ning teistele ettevõtjatele eeskuju ja julgust samuti saare toitu pakkuda. Nüüd on Muhu saarel vist juba kõige rohkem söögikohti ühe elaniku kohta. Muhu leival on kultusobjekti staatus Eestis küpsetatavate leibade seas. Tuntust kogub käsitööõlu. Saarel on jaanalinnufarm ja veinitalu oma tärkava viinamarjaistandusega!
Merest on Muhu saarel ära elatud aegade algusest peale. Meremehed on ka alati saarele endaga kaasa toonud uusi ja eksootilisi maitseid. Seepärast ei ole Alexandri pakutav Põhjala saarte köök üldsegi mitte ülikitsas nišš.
Alexandri ja Pädaste maine on nüüdseks juba nii kõrgeks tõusnud, et sinna ei taheta mitte ainult sööma ja luksuslikult aega veetma, vaid ka tööle minna. Kohalikke roogasid on viimastel aastatel üha täiuslikumateks lihvinud väljastpoolt Eestit tulnud peakokad. Praeguse peakoka, sakslase Matthias Dietheri juhitav köök pakub üksikute detailideni kannatlikult läbi töötatud seitsmekäigulist erinevate maitsete paraadi peakoka lauas. Ja lihtsamat, kolmest või viiest roast koosnevat menüüd restorani teistes laudades nendele, kes viibivad hotellis pikemalt.
Pädaste on omaette reisi igati vääriv sihtkoht. Selle üle ei imesta nüüd, 21 aastat hiljem, enam keegi.

Eesti Restoranijuht 2018